Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané hodlají opět útočit na Sýrii kvůli chemickým zbraním. Asad je zřejmě navzdory dohodě dál vyrábí

Američané hodlají opět útočit na Sýrii kvůli chemickým zbraním. Asad je zřejmě navzdory dohodě dál vyrábí

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa je připravena podniknout další vojenskou akci proti syrským vládním silám, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní. Prohlásili to podle agentur Reuters a AP nejmenovaní vysoce postavení američtí vládní činitelé. Spojené státy podle agentury AP vládu syrského prezidenta Bašára Asada podezírají, že vyvíjí nové a sofistikovanější chemické zbraně.

Syrské vládní síly podle amerických činitelů čas od času používají chemické zbraně v menším měřítku i poté, co loni v dubnu syrské letecké síly shodily bombu se sarinem na Chán Šajchún. Spojené státy v reakci na incident podnikly raketový útok na syrskou leteckou základnu, odkud podle nich vzlétlo letadlo s plynem.

Jeden z činitelů podle Reuters řekl, že pokud bude mezinárodní společenství otálet se zvyšováním tlaku na Asada, syrské chemické zbraně by se mohly rozšířit mimo Sýrii a možná i do USA. "Rozšíří se, pokud něco neuděláme," varoval.

Připomeňte si americký úder v reakci na útok v Chán Šajchúnu:

720p 480p 360p 240p

Podle jednoho ze zdrojů citovaných agenturou AP z povahy nedávných údajných útoků vyplývá, že Sýrie chemické zbraně vyrábí přes dohodu z roku 2013 o jejich zničení. Sýrie podle něj možná vyrábí nové druhy zbraní s cílem posílit svou vojenskou kapacitu nebo uniknout mezinárodní odpovědnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek