Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britská police zatkla v souvislosti s útokem v Manchesteru pět lidí. Bratr teroristy prý o jeho plánech věděl

720p480p360p240p

Britská policie zadržela již pátého muže v souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru. Podle BBC měl u sebe balík, který nyní policisté prozkoumávají. Dalšího tři muži britská policie zatkla odpoledne. Podíl na počtu zadržených mají i libyjské úřady, které dopadly otce a mladšího bratra pravděpodobného pachatele pondělního teroristického útoku. Podle libyjských bezpečnostních složek bratr znal o plánovaném sebevražedném útoku „všechny podrobnosti“.

Údajný sebevražedný atentátník Salman Abedi včera zabil 22 lidí, mezi nimi malé dítě nebo – jak se nově ukazuje – policistku, která byla mimo službu. Desítky lidí jsou v nemocnici a mnozí z nich nadále bojují o život. Podle mnoha svědků se v posledních týdnech choval podivně a vyhýbali se mu i staří známí. Podle britské policie byl zřejmě součástí sítě radikálů.

Policie už dříve uvedla, že si nemyslí, že by jednal sám – a to s ohledem na to, jak profesionální byl úder a výbušnina, která při něm byla použita. Teď policie uvádí, že rozkrývá celou síť podezřelých. Zadržela zřejmě útočníkova bratra a dnes zatkla další tři lidi. Nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích. Informoval o tom šéf manchesterské policie Ian Hopkins.

Fakt, že se další podezřelí zřejmě nadále pohybují na svobodě, je i důvodem, proč v Británii platí nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. V praxi to znamená, že další útok bezprostředně hrozí. Policii při ostraze klíčových míst asistuje armáda.

Podle agentury AP otec muže, který byl britskými úřady označen za vysoce pravděpodobného pachatele útoku, tvrdí, že jeho syn Salman Abedi je nevinný. Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj ale agentuře řekl, že otec Ramadan Abedi byl údajně členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida. Salman se údajně nedávno vrátil z Libye a Sýrie, kde mohl podstoupit teroristický výcvik.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek