Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čína za 500 miliard dolarů přepíše ekonomickou mapu světa. Zeman věří, že ČR bude u toho

Čína za 500 miliard dolarů přepíše ekonomickou mapu světa. Zeman věří, že ČR bude u toho

Čínský prezident v Pekingu hostí první summit projektu Nová hedvábná stezka. Komunistická velmoc si od něj slibuje, že propojí desítky destinací a země tvořící velkou část světové ekonomiky. Podle analytiků může Čína do investičních projektů v příštích pěti letech nalít až 500 miliard dolarů, uvádí tisková agentura Bloomberg. A minimálně Pražský hrad věří, že z toho něco bude mít i Česko.

Jedním ze 30 státníků pozvaný na summit Nové hedvábné stezky je i prezident Miloš Zeman, který ve prospěch čínských plánů na poli globální ekonomiky lobuje dlouhodobě. V Číně se sešel s tamním prezidentem. 

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

„Hlavní poselství je to, že bychom rádi byli součástí Hedvábné stezky,“ řekl před Zemanovým odletem do Číny ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. „Je však třeba dodat, že preferujeme, aby Hedvábná stezka nebyla jednosměrka, ale aby měla dvousměrný provoz,“ podotkl s odkazem na to, že v současné době zboží většinou míří z Číny do ČR. Zda ale tato „ekonomická dálnice“ skutečně bude zahrnovat i Česko, zatím vůbec není jisté.

Čínský prezident podle tamní televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví.

Nová hedvábná stezka (OBOR) je megalomanský projekt ekonomické expanze Číny. Počítá s logistickým propojením asijské země s desítkami míst po celém světě prostřednictvím námořního uzlu. Vzniknout mají nové přístavy, silnice, železnice nebo ropovody a plynovody.

Čína do projektu investovala už 50 miliard dolarů, tato investice by se však v příštích letech měla razantně zvýšit.

Podle analytika finanční skupiny Credit Suisse Shena Hua by Čína měla do OBORu v příštích pěti letech "nalít" až 500 miliard dolarů. V Africe by navíc mohla uskutečnit dodatkové investice za dalších 79 miliard dolarů. Nejvíce čínských peněz by mělo mířit do Indie, Ruska, Indonésie, Íránu, Egypta, Filipín a Pákistánu.

„Projekt One Belt One Road je přínosný. Myslím, že se jej nemusíme obávat. To, co je jeho záměrem, je spojit stovky milionů lidí, velké trhy. A když na tom někdo vydělá, tak to je v pořádku,“ myslím si ekonom Jacob Frenkel.

Čínský prezident Si Ťin-pching se dlouhodobě snaží rozptýlit obavy, že projekt má jiné cíle. Dlouhodobě tak akcentuje takzvaná „tři ne“ – témata, která OBOR řešit nemá. Jsou jimi zásahy do vnitropolitických záležitostí jiných států, rozšiřování čínské sféry vlivu a snaha o hegemonii.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek