Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Den po teroru v centru Stockholmu. 5 otázek, na které známe odpovědi

Den po teroru v centru Stockholmu. 5 otázek, na které známe odpovědi

Zhruba čtyřiadvacet hodin od chvíle, kdy Švédskem otřásl teroristický útok v centru Stockholmu, se zdá být poměrně jasno. Policie tvrdí, že jí v cele sedí muž, který má zběsilou jízdu s ukradeným náklaďákem na svědomí. Ví, o koho se jedná, a zjišťuje souvislosti. Při útoku zemřeli čtyři lidé, zhruba deset dalších zůstává v nemocnicích.

Jak se útok odehrál?

Až překvapivě prostě a rychle. Muž ukradl krátce před činem kamion patřící jednomu z pivovarů ve chvíli, kdy jeho řidič vykládal zboží. Pak si to namířil vstříc rušné nákupní třídě v centru švédské metropole. Kamion vjel do davu a prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns a začal hořet.

Vyšetřovatelé uvedli, že se na palubě našlo "technické zařízení", které tam nemělo být. Nepotvrdili ale, že se jednalo o podomácku vyrobenou výbušninu, kterou se nepodařilo odpálit, jak uvedla švédská média.

Jeden z mála záběrů samotného útoku ukazuje, že auto projelo ulicí velmi vysokou rychlostí, což dávalo lidem minimum šance na reakci.

360p 240p
Útok ve Stockholmu zachytila kamera

Kdo útočil?

Podle policie 39letý Uzbek. Otec několika dětí, ale taky muž, kterého tajné služby znaly z minulosti. Zadržet se ho podařilo rychle. Je to muž, kterého policie identifikovala hned jako prvního podezřelého. Teď sedí v cele a odmítá s vyšetřovateli mluvit. "Co zamýšlel, nevíme," řekl šéf policie Dan Eliasson k možným motivům útoku.

V úterý státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten následně rozhodne o vazbě.

Vyšetřovatelé zkoumají telefon podezřelého i jeho profily na sociálních sítích. V potaz berou i podobnost s nedávným útokem v Londýně. Uzbek byl podle dostupných informací inspirovaný Islámským státem.

Jaké jsou následky?

Útok nepřežili přímo na místě čtyři lidi. Zraněných je celkem 15, z čehož zhruba deset zůstává v nemocnicích. Je mezi nimi i jedno dítě.

720p 480p 360p 240p
Lidé utíkají poté, co nákladní vůz najel do davu

Jaké jsou reakce?

Švédsko si oběti útoku připomene v neděli minutou ticha, vlajky ve Stockholmu dnes zavlály na půl žerdi. Lidé se také během dne mohli podepisovat do kondolenční knihy vystavené u vstupu do stockholmské radnice. "Dnes je den smutku," řekl premiér Stefan Löfven, když přišel podobně jako zástupci královské rodiny i mnoho dalších lidí položit kytici nedaleko místa tragédie. "Jsme otevřená, demokratická společnost a tak to také zůstane," prohlásil.

Co to znamená pro Česko?

Připomínku, že teroristická hrozba v Evropě je stále velmi aktuální. Neexistuje ale nic, co by nasvědčovalo jakékoli spojitosti s Českem. "Průběžně konzultujeme bezpečnostní situaci," řekl premiér Sobotka. Zpravodajci však nepřišli s doporučeními či indiciemi, které by odůvodňovaly zvýšení bezpečnostních opatření v Česku, dodal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek