Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dramatické záběry útěku severokorejského vojáka. KLDR při jeho stíhání porušila podmínky příměří, tvrdí OSN

1080p720p360p

Severokorejský voják, kterému se minulé pondělí podařilo dostat přes přísně střeženou hranici s Jižní Koreou, během svého útěku zažíval neuvěřitelné drama. Vojáci KLDR na něj stříleli z krátké vzdálenosti a zasáhli ho nejméně pěti kulkami, zběh tak měl štěstí, že se mu útěk podařilo přežít. Dokazuje to video zveřejněné Velitelstvím OSN (UNC) v Soulu, podle kterého Severní Korea pronásledováním svého vojáka porušila příměří.

Na záběrech UNC, které na Korejském poloostrově dohlíží na dodržování klidu zbraní mezi oběma znepřátelenými státy, je vidět, jak voják prchá ve vojenském automobilu. S ním se mu podařilo projet severokorejské kontrolní stanoviště, následně ale auto uvízlo na trávě. Zběh tak musel vystoupit a vydat se k hranicím Jižní Koreji po svých. V tom ho dostihli severokorejští vojáci, kteří na něj začali střílet.

Zraněnému vojákovi se podle dřívějších zpráv podařilo dostat 50 metrů od vojenské demarkační linie. Na videu je vidět, jak se k němu doplazili dva jihokorejští vojáci a odtáhli ho do bezpečí. Podle Jižní Koreje zběh utrpěl nejméně pět stelných zranění, jeho zdravotní stav se však výrazně zlepšil. Muž již nabyl vědomí a dýchá bez pomoci přístrojů, nadále ale potřebuje intenzivní péči. Nemocnice v prohlášení rovněž uvedla, že Severokorejec se zdráhá hovořit a že vykazuje známky deprese.

Velitelství OSN, které video s dramatickým útěkem vojáka zveřejnilo, dnes KLDR obvinilo z porušení příměří. Pří stíhání dezertujícího vojáka totiž stříleli přes jihokorejskou hranici a v jeden okamžik ji dokonce překročili.

Jižní a Severní Korea jsou dodnes fakticky ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953, mírová dohoda podepsána nikdy nebyla. Od té doby z KLDR uteklo asi 30 tisíc lidí.