Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsná práce v dolech, na polích i na stavbách. OSN vyzvala Severní Koreu, aby netýrala děti

Severokorejské úřady mučí a týrají nebo drží ve vazbě děti, které byly nuceny vrátit se do země ze zahraničí, uvedl dnes výbor OSN pro práva dítěte. OSN Pchjongjang vyzvala, aby děti nebyly využívány k práci v zemědělství, těžebním průmyslu a výstavbě a aby byla zastavena diskriminace mládeže na základě "zločinů jejich rodičů", uvedla agentura Reuters. Režim by také měl mládeži zaručit svobodu slova, včetně přístupu k internetu.

Známky násilí zaznamenala organizace především vůči severokorejským dětem, které byl násilím navráceny z Číny, kam uprchly. Surovému zacházení jsou vystaveny podle OSN i těhotné ženy, kterým úřady po porodu děti odebírají.

Režim děti nutí velkou část dne „dobrovolně pracovat na farmách a v dolech, sbírat dřevo v lese, opravovat silnice, čistit sochy a podílet se na stavebních projektech", uvedl dnes výbor.

720p 360p
Raketový test KLDR

OSN dále vyjádřila znepokojení nad takzvanou ideologickou indoktrinací severokorejského vzdělávacího systému a nad podvýživou dětí. Podle členky výboru Kirsten Sandbergové obdržela organizace zprávy o diskriminaci severokorejských studentů na základě jejich sociálního statusu nebo politického přesvědčení jejich rodičů.

Sandbergová dále uvedla, že KLDR čelí v současné době také závažnému výživovému problému, který patří k základním příčinám vysoké úmrtnosti dětí i matek. Podvýživa se týká 40 procent obyvatel.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek