Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim Čong-un není šílenec. Válkou jen vyhrožuje, chce zemřít poklidně ve své posteli, tvrdí CIA

Kim Čong-un děsí i fascinuje celý svět. Jen málokdo by si dovolil vyhrožovat největší jaderné velmoci světa nukleárním útokem, pro severokorejského vůdce to však je denní chleba. Mnozí včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa ho mají z „blázna“, který ohrožuje vlastní lid. „Raketový muž je na své sebevražedné misi, zabít může celý národ,“ vzkázal Trump během zářijového projevu ve Valném shromáždění OSN. Podle CIA však Kim Čong-un není maniakální provokatér, ale „racionální hráč“, který je motivován dlouhodobým a jasným cílem – udržet diktátorský režim při životě.

Jednoho dne se vzbudit a rozhodnout se, že vyšle jadernou hlavici na Los Angels, není to, po čem Kim Čong-un touží, tvrdí Yong Suk Lee z Centra pro korejské mise služby CIA. „Chce ještě dlouhou dobu vládnout a zemřít mírumilovně ve vlastní posteli,“ prohlásil během konference o rostoucím napětí mezi USA a KLDR na Washingtonské univerzitě.

Situaci však nepomáhají ani výroky Donalda Trumpa, který ke korejskému poloostrovu vysílá smíšené signály. Zatímco ministr obrany James Mattis nebo ministr zahraničí Rex Tillerson veřejně prohlašují, že Spojené státy nadále usilují o mírové řešení, Trump neváhá jejich snahu totálně podkopat a slovy o válce a zničení KLDR nešetří. Na taková prohlášení je přitom režim citlivý, o rozpoutání války ale podle CIA ve skutečnosti nestojí.

„Poslední člověk, který chce konflikt na poloostrově, je ve skutečnosti Kim Čong-un,“ uvedl podle CNN na konferenci Lee. „Máme tendenci podceňovat konzervatismus, který je v těchto autoritářských zemích zajetý,“ dodal.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

I když si severokorejský vůdce válku navzdory hlasitým výhrůžkám nepřeje, udržování napjatých vztahů se světem mu podle Leeho a Michela Collinse z Centra CIA pro mise ve východní Asii a Pacifiku vyhovuje – vyvolávání strachu mu totiž pomáhá udržet se u kormidla.

„Severní Korea je politický organismus, který při konfrontaci prosperuje,“ tvrdí Lee. Strach navíc vyvolává ochotou odstranit ty, kteří jsou pro Kim Čong-una nepohodlní. Posledním známým případem je vražda jeho nevlastního bratra Kim Čong-nama v Malajsii.

Jak tvrdí Lee a Collins, napadení Jižní Koreji nebo jiného spojence USA severokorejským režimem je vysoce nepravděpodobné. Kim Čong-un si je totiž dobře vědomý toho, že by to vedlo k jeho konci. Napětí však bude pokračovat a hlavní hrozbou zůstává, že jedna ze stran špatně odhadne situaci.  „Potenciál pro rozpoutání konfliktu tu je neustále,“ říká Lee.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek