Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KLDR požaduje tělo zavražděného Kimova bratra. Zkouší to prý po dobrém

KLDR požaduje tělo zavražděného Kimova bratra. Zkouší to prý po dobrém

Severokorejská delegace si přijela do Malajsie vymoci tělo zabitého bratra svého vůdce Kim Čong-nama a zajistit propuštění jednoho ze svých krajanů zadrženého v souvislosti s vraždou. Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi jsou od incidentu stále vypjatější. Nyní ale Kimovi zástupci vsadili na mírnější vyjednávací rétoriku.

Bývalý velvyslanec Severní Koreje při OSN Ri Tong-Il, který je součástí vyjednávacího týmu v Malajsii, prohlásil, že jeho země usiluje o „rozvoj přátelských vztahů“ mezi oběma zeměmi, stejně jako zajištění těla a vydání zadrženého muže, píše portál NBC News.

Tón jednání byl tak výrazně odlišný od posledních výroků Pchjongjangu směrem k Malajsii, kdy prostřednictvím oficiální státní tiskové agentury KCNA obvinil zemi ze spolupráce s Jižní Koreou na poškozování severokorejského režimu.

Severokorejci tak ostře kritizovali malajsijskou vládu za provedení pitvy Kim Čong-nama, který je držitelem diplomatického pasu. „Dokazuje to, že malajsijská strana se chystá politizovat převod těla v naprostém rozporu s mezinárodním právem a morálkou," uvedla agentura. Malajsie odmítá tělo vydat i po pitvě, která určila příčinu smrti otravou. Čeká na výsledky DNA, které by měly případně potvrdit totožnost zavražděného muže.

Jihokorejské tajné služby spekulují o tom, že za atentátem na Kim Čong-unova nevlastního bratra stojí Severní Korea. Za „akt státního teroru“ pak vraždu označila tamní rozvědka v pondělní zprávě pro poslance.

Trest smrti za atentát

Do Malajsie přicestovali Severokorejci vyjednávat akorát v době, kdy se tamní úřady rozhodly obvinit dvě zadržené ženy z vraždy. Malajsijský prokurátor Mohamed Ali Apandi uvedl prostřednictvím tiskové zprávy, že Indonésanka Siti Aisyahová a Vietnamka Doan Thi Huong budou zítra obviněny z atentátu, za který jim hrozí trest smrti. Souzeny budou podle malajsijského práva.

Obvinění možná nemine ani Severokorejce, kterého nyní delegace žádá vydat zpět do své země, uvedl žalobce. Muže se severokorejským pasem zadržely malajsijské úřady také v souvislosti s vraždou Kimova nevlastního bratra.

Obě zadržené ženy, které Kim Čong-nama otrávili nervovým plynem nastříkaným do obličeje, vinu odmítají. Prý se domnívaly, že šlo o neškodnou látku a žert, který měla natáčet skrytá kamera. K vraždě došlo 13. února v letištní hale v Kuala Lumpuru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek