Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nežiju v jiné galaxii, vzkazuje EU Mayová. Jednání o brexitu budou podle ní tvrdá

Nežiju v jiné galaxii, vzkazuje EU Mayová. Jednání o brexitu budou podle ní tvrdá

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie budou zjevně těžká. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to dnes v reakci na sobotní summit sedmadvaceti členských zemí EU v Bruselu uvedla premiérka Theresa Mayová. Británie podle ní proto potřebuje silné a stabilní vedení. Mayová zároveň odmítla kritiku, že její vláda je ohledně jednání o takzvaném brexitu odtržena od reality.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v sobotu na mimořádném summitu v Bruselu schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Předseda Evropské rady Donald Tusk Londýn varoval, že sedmadvacítka je ve svém postoji jednotná. Případná snaha Británie využívat rozdílů mezi zeměmi by podle něj byla jen iluzí.

„Tento a některé další komentáře evropských lídrů, které jsme měli možnost slyšet, ukazují, že nastane okamžik, kdy budou ta jednání tvrdá," řekla ministerská předsedkyně. Británie proto podle ní potřebuje "silné a stabilní" vedení.

Mayová znovu zopakovala stanovisko, že je připravena ukončit jednání o brexitu bez konečné dohody, pokud nebude spokojena s podmínkami, které jí Brusel nabídne. Dál chce usilovat rovněž o paralelní jednání o odchodu Británie z EU i o jejích budoucích vztazích se sedmadvacítkou. To však EU rezolutně odmítá. Jednání o budoucích vztazích připouští až v případě „dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce.

720p 480p 360p 240p
brexit

Mayová v dnešním rozhovoru také odmítla kritiku, že její vláda ohledně jednání s EU „žije v jiné galaxii" než zbytek evropské sedmadvacítky, a že ji proto čeká vystřízlivění. Reagovala na dnešní článek listu The Times, který se věnuje sobotnímu summitu a nese titulek „Mayová žije v jiné galaxii, říká Brusel".

Například německá kancléřka Angela Merkelová občany Británie ve čtvrtek varovala, aby si ohledně nadcházejících jednání o odchodu z unie nedělali žádné iluze. Británie podle ní po brexitu nebude moci mít stejná práva, jaká mají členské státy.

Podle informací německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vstupuje Evropská komise do jednání o brexitu značně skeptická. Její předseda Jean-Claude Juncker údajně při setkání s Mayovou tento týden v Londýně nenarazil u britské premiérky na žádné známky ochoty dělat kompromisy. „Opouštím Downing Street desetkrát skeptičtější, než jsem byl předtím," řekl podle FAZ Juncker. Předseda komise po setkání s britskou premiérkou údajně volal německé kancléřce Merkelové, která následující den pronesla ve Spolkovém sněmu onen projev, v němž varovala Brity před "iluzemi".

Britská premiérka by podle FAZ chtěla jednu z hlavních otázek brexitu - budoucí postavení občanů EU v Británii a Britů v EU - vyřešit už na summitu v červnu, tedy zřejmě krátce po začátku jednání o odchodu Británie z evropského společenství. Londýn údajně plánuje s unijními občany jednat po brexitu stejně, jako s kterýmikoli jinými občany třetích zemí. V Británii žije asi 3,2 milionu občanů ze zemí sedmadvacítky, v EU zhruba 1,2 milionu Britů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek