Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O Británii bez Británie. Mimořádný summit unijních lídrů ladí postup k vyjednávání o brexitu

O Británii bez Británie. Mimořádný summit unijních lídrů ladí postup k vyjednávání o brexitu

Vrcholní představitelé 27 zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu potvrdí svůj společný přístup k vyjednávání s Británií o jejím odchodu z bloku. Unie v nich hodlá postupovat jednotně a ve dvou fázích, kdy si vyjednávání o nové podobě vzájemné spolupráce přeje až poté, co dostatečným způsobem pokročí diskuse s Londýnem o samotné podobě brexitu.

Summit dnes potvrdí mírně upravený text politických vodítek, který před měsícem předložil předseda Evropské rady Donald Tusk. Základem jednání v první fázi je snaha minimalizovat nejistoty pro lidi, především potřeba zajistit práva občanů zemí EU v Británii a naopak.

 

Dohodnout bude také nutné finanční vyrovnání, kdy unie čeká, že Londýn dodrží všechny své závazky, které na sebe dosud jako člen unie vzal. Materiál zmiňuje také význam vyřešení otázky hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.

Až poté, co na podzim či v zimě premiéři a prezidenti usoudí, že v těchto věcech nastal dostatečný pokrok, bude možné jednat o novém uspořádání vzájemných vztahů. Kromě významné obchodní problematiky také o důležité spolupráci v oblastech jako je bezpečnost či obrana.

720p 480p 360p 240p
Harmonogram brexitu

Na dnešním summitu by také měl Tusk spolu s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nabídnout představu o kritériích pro rozhodování o tom, do které unijní země se přestěhují dvě agentury EU nyní sídlící v Londýně. O jednu z nich má zájem i Česko.

Po dnešním summitu vypracuje Evropská komise návrh konkrétních směrnic pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Ten čeká, že samotná jednání začnou až přibližně v polovině června, tedy po britských parlamentních volbách. Británie by se měla mimo unii ocitnout na jaře roku 2019.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek