Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do nitra severokorejské hackerské buňky: Kyberútoky KLDR vydělávají víc než drogy

Pohled do nitra severokorejské hackerské buňky: Kyberútoky KLDR vydělávají víc než drogy

Severní Korea neděsí svět jen testy balistických raket a jaderným programem, ale také hrozbou hackerských útoků. Podle IT expertů vedou do KLDR například stopy nedávného útoku WannaCry, který před týdnem ochromil na 300 tisíc počítačů ve 150 zemích světa. Pchjongjang však v posledních letech čelí řadě dalších obvinění z počítačových útoků na finanční sítě ve Spojených státech, Jižní Koreji a mnoha dalších zemích. Většinu těch nejničivějších má speciální buňka hlavní špionážní agentury KLDR, tvrdí odborníci na internetovou bezpečnost. Co je buňka s názvem Unit 180 zač?

IT experti obvinění vůči KLDR zakládají hlavně na jejím spojení s hackerskou skupinou Lazarus, které připisují například útok z roku 2014 na společnost Sony nebo loňský kybernetický útok na bangladéšskou centrální banku, kterou připravila o 81 milionů dolarů. Žádná oficiální obvinění zatím nepadla, doložit podezření je totiž velmi obtížné.

720p 480p 360p 240p
kyberútoky

KLDR je nejvíce uzavřenou zemí na světě, a získat podrobnosti o takových operacích proto není snadné. Vodítka, která podezření potvrzují, se však přeci jen objevují. Takovým případem je bývalý profesor počítačové vědy v Severní Koreji Kim Heung-kvang, který v roce 2004 utekl do Jižní Koreje a v KLDR má dodnes své zdroje. Jak řekl agentuře Reuters, útoky s cílem získat finanční hotovost Pchjongjang zřejmě pořádá prostřednictvím buňky Unit 180, která je součástí Generálního průzkumného úřadu – hlavní zámořské zpravodajské agentury KLDR.

„Unit 180 se zabývá hackováním finančních institucí tím, že se nabourá do bankovních účtů a vybere z nich peníze,“ řekl pro Reuters Heung-kvang, podle kterého se ke Strategickému kybernetickému velitelství – severokorejské kybernetické armádě – připojila i řada jeho bývalých žáků.

„Hackeři jdou do zahraničí, aby zde našli místo s lepším internetovým připojením než v Severní Koreji a nezanechali po sobě stopy,“ tvrdí bývalý profesor s tím, že se pravděpodobně stanou zaměstnanci obchodních společností, které jsou zahraničními pobočkami severokorejských společností v Číně nebo v jihovýchodní Asii.

Strategie severokorejských hackerů se přitom neustále mění. Jak tvrdí expert na Severní Koreu Centra pro strategická a mezinárodní studie ve Washingtonu James Lewis, Pchjongjang zpočátku využíval hacking jako špionážní nástroj, až pak jako prostředek k politickému obtěžování Spojených států a Jižní Koreje.

„Po Sony se změnili, pomocí hackingu nyní podporují kriminální aktivity, které režimu vygenerují tvrdou měnu,“ tvrdí. „Zatím to funguje stejně nebo lépe než drogy, falšování nebo pašování – všechny jejich obvyklé triky,“ dodává Lewis.

Na severokorejský kybernetický program se zaměřuje i americké ministerstvo obrany, které v loňské zprávě uvedlo, že Severní Korea pravděpodobně provádí kriminální útoky, protože jsou cenově výhodné a špatně prokazatelné. Odvetné hackerské útoky na Severní Koreu jsou navíc téměř nemožné, protože jejich sítě jsou z velké části odděleny od internetu. „Je pravděpodobné, že využívá internetovou infrastrukturu třetích stran,“ píše se ve zprávě.

Závěry amerického ministerstva obrany potvrzují i zjištění Jižní Koreje, která tvrdí, že má jasné důkazy o operacích kybernetické války KLDR. „Severní Korea provádí počítačové útoky prostřednictvím třetích stran, aby zakryla původ útoků,“ říká zástupce jihokorejského ministra zahraničí An Čong-gee, podle kterého má Pchjongjang zřejmě na svědomí také útoky na banky na Filipínách, ve Vietnamu nebo Polsku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek