Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomocná ruka Merkelové? Německá SPD poprvé připouští jednání o vládě, odmítá nové volby

Pomocná ruka Merkelové? Německá SPD poprvé připouští jednání o vládě, odmítá nové volby

Sociální demokracie (SPD) je připravena jednat o řešení vládní krize v Německu, uvedla strana v noci na dnešek po mnohahodinových diskuzích. Pokračování velké koalice s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové tak již není zcela vyloučeno. Dosud takovou možnost SPD jasně odmítala.

„SPD je pevně přesvědčena, že je potřeba mluvit. SPD se nebude bránit rozhovorům," uvedl po osmihodinové poradě vedení sociálních demokratů jejich generální tajemník Hubertus Heil. Strana na jednání vyhodnocovala schůzku svého šéfa Martina Schulze s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem.

720p 360p
Angela Merkelová

Právě hlava státu, na jejíž další kroky chce nyní SPD vyčkat, se jasně postavila proti předčasným volbám, které se po krachu rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, FDP a Zelenými zdály velmi pravděpodobné. Důrazně vyzvala všechny strany k jednání s tím, že není možné jen tak vracet zodpovědnost do rukou voličů.

SPD pak od pondělí postupně začala měnit svůj dosud nesmlouvavý postoj k pokračování velké koalice, která je nyní jedinou realistickou možností, jak sestavit většinovou vládu. Zatímco ještě v pondělí Schulz prohlásil, že sociální demokraté nejsou k dispozici pro vstup do velké koalice a občané by znovu měli zhodnotit situaci, už ve středu hovořil o tom, že si strana je zcela vědoma své zodpovědnosti v momentálně těžké situaci.

Pokud by nakonec skutečně došlo na rozhovory s CDU/CSU o vládě, bude SPD podle pozorovatelů chtít široké programové ústupky. Změnu odmítavého postoje, který strana zaujala po nejhorším volebním výsledku v dějinách spolkové republiky, by ale předtím podle místopředsedy SPD Ralfa Stegnera museli schválit straníci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek