Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední teror Čechy od dovolené v Egyptě neodradil. Zrušení zájezdu zvažují jen někteří

Poslední teror Čechy od dovolené v Egyptě neodradil. Zrušení zájezdu zvažují jen někteří

Páteční útok v egyptské Hurgadě, za který zaplatily životem dvě Němky a jedna Češka utrpěla řezná zranění, vede Čechy ke zvažování storna zakoupených zájezdů do letovisek tohoto severoafrického státu. Pro server INFO.CZ to řekl Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky s tím, že lidé nyní cestovním kancelářím mnohem více volají a o situaci na místě se podrobně informují. 

„Podle mých informací jednotlivci rušení zájezdů zvažují, nicméně žádná masivní vlna stornování zájezdů do Egypta neprobíhá. Sám ani nevím o nikom, kdo by zájezd zrušil, ale cestovní kanceláře mě informovaly, že o tom několik lidí uvažuje," tvrdí pro INFO.CZ Papež. „Lidé však zatím celou událost berou spíše pragmaticky, podle některých z nich naopak tento útok přispěje k většímu bezpečí,“ dodal Papež.

V pátek útočník napojený na Islámský stát nožem v egyptském letovisku Hurgada pobodal šest osob, z nichž dvě Němky zraněním podlehly. Kromě nich byla zraněna i Češka a dvě Arménky, národnost poslední raněné ženy je nejasná. Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Podle egyptského ministerstva vnitra se dostal na soukromou pláž hotelu v Hurgadě, kde spáchal svůj zločin, přeplaváním ze sousední veřejné pláže. Jednal na pokyn Islámského státu, se kterým byl v kontaktu.

„Postup klientů je nyní standardní, je stejný, jako po jakémkoliv jiném teroristickém útoku,“ říká Papež. „Lidé se mnohem více ptají, jak současná situace vypadá a jestli je bezpečná, zajímá je, co dělat, pokud se něco takového stane případně jim,“ dodává.

To potvrzují i samotné cestovní kanceláře, které server INFO.CZ oslovil. „Byly to jednotky lidí, které se na situaci v Egyptě informovaly, žádných storn si zatím nejsem vědomí,“ uvádí tiskový mluvčí kanceláře Fischer Jan Bezděk. A podobná situace panuje i u konkurenční kanceláře Blue Style. „Žádní klienti u nás své zájezdy neruší. Kolem jedné hodiny v noci odlétalo další letadlo s klienty do Hurgady a všechno bylo naprosto standardní,“ říká pro INFO.CZ mluvčí kanceláře Blue Style Václav Nekvapil.

Je však otázka, zda se pokles zájmu o egyptská letoviska neprojeví se zpožděním. Turismus v Egyptě se po teroristických útocích z roku 2015 teprve začal znovu stavět na nohy. Papež to však nepředpokládá.

„Veškeré zájezdy do Egypta jsou na červenec a srpen, částečně i na říjen, vyprodané, takže to teoreticky může mít vliv jen na část zájezdů kategorie last minute."

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo jen 5.3 milionu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek