Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko-americké závody ve zbrojení jsou v plném proudu. Hrozí další studená válka, varuje Gorbačov

Rusko-americké závody ve zbrojení jsou v plném proudu. Hrozí další studená válka, varuje Gorbačov

Vztahy Ruska a Spojených států se v poslední době zhoršují a „rétorika vysoce postavených politiků a představitelů armády je stále militantnější“, řekl pro deník Bild poslední prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov, kterému byla v roce 1990 udělena Nobelova cena za mír. Studená válka by se podle něj mohla brzy obrátit v „horkou“, pokud „budeme stále jen přihlížet, sedět s rukama v klíně a nic nedělat“.

„Vztahy mezi velmocemi se stále zhoršují. To vytváří dojem, že se svět připravuje na válku. Takže tu jsou všechny náznaky studené války,“ řekl pro německý deník 96letý Gorbačov, který už koncem minulého roku varoval před rostoucím napětí.

Trnem v oku mu je především nasazení vojáků Severoatlantické aliance ve východní Evropě, kteří zde posílili své východní křídlo po rozpoutání konfliktu na Ukrajině a ruské anexi Krymu. Jak řekl v rozhovoru pro Bild, názor amerického prezidenta Donalda Trumpa, že je NATO „zastaralé“, podporuje. Podle něj by se však Severoatlantické aliance měla přeměnit z vojenské organizace na politickou. Jedině to by přispělo ke zlepšení vztahů a nastolení míru, tvrdí bývalý prezident SSSR.

Gorbačov zároveň varoval, že ve světě probíhají nové závody ve zbrojení. Obavy vyvolalo prohlášení Donalda Trumpa z konce minulého roku, podle kterého mají Spojené státy „výrazně posílit a rozšířit své jaderné schopnosti“. Slova nově zvoleného prezidenta přišla jen pár hodin poté, co šéf Kremlu před ruskými generály řekl, že ruské rakety musí být schopny překonat stávající i budoucí systémy raketové obrany.

720p 480p 360p 240p
Nejničivější bomby

Od té doby se napětí ještě víc prohloubilo a vztahy obou zemí jsou dnes na bodu mrazu. Přispěl k tomu nedávný útok Spojených států na vojenskou základnu syrského vůdce Bašára Asada, nad kterým Moskva drží ochrannou ruku. Obavy navíc vyvolává americké špičkování s diktátorskou Severní Koreou, kam Trump vysílá námořní flotilu válečných lodí jako zdvižený prst před raketovými zkouškami. Pchjongjang si ale americké vyhrožování nechce nechat líbit a v případě amerického vojenského zásahu hrozí totální válkou.

Obavy z napjaté situace v pondělí projevil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Odmítáme jaderné a raketové akce Pchjongjangu porušující četné rezoluce Rady bezpečnosti OSN. To ale vůbec neznamená, že lze stejným způsobem porušovat mezinárodní právo použitím síly za nerespektování Charty OSN. Proto velmi doufám, že nedojde k jednostranným akcím podobným těm, které jsme nedávno viděli v Sýrii,“ prohlásil Lavrov.

Zatímco po zvolení Trumpa prezidentem to vypadalo, že budou vztahy Moskvy a Washingtonu na dobré cestě, poslední vývoj naznačuje opak. A všímají si toho i ruští občané. Průzkumu ruské společnosti VTsIOM ukázal, že se počet Rusů s negativním postojem vůči novému šéfovi Bílého domu během posledního měsíce zvýšil ze sedmi na 39 procent.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek