Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusko se vyhne dalším sankcím. Nejvyspělejší ekonomiky ho nechtějí trestat za Sýrii

Rusko se vyhne dalším sankcím. Nejvyspělejší ekonomiky ho nechtějí trestat za Sýrii

Sedm velkých světových ekonomik sdružených ve skupině G7 zvolilo smířlivý přístup vůči Rusku v souvislosti s konfliktem v Sýrii. Chtějí povzbudit Moskvu, aby souhlasila s politickým řešením krize, které ale nepočítá s tím, že by syrský prezident a ruský spojenec Bašár Asad zůstal u moci. Vyplývá to z výroků ministrů zahraničí zemí G7, kteří se zúčastnili dvoudenní schůzky v italském městě Lucca.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl podle agentury Reuters, že země G7 se nedohodly na zpřísnění sankcí proti Rusku a Sýrii. Debatovalo se o nich na konto nedávného chemického útoku, který USA a západní Evropa připisují silám Bašára Asada.

V závěrečném prohlášení ale skupina G7 Moskvě vzkazuje, že se nemá chovat pokrytecky a musí přijmout svou zodpovědnost za další vývoj v Sýrii. Státy G7 se podle Ayraulta zároveň shodly, že „Asad nemůže být součástí syrské budoucnosti“.

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel podle agentury AFP prohlásil, že G7 nestojí o eskalaci násilí v Sýrii. Podle agentury DPA sdělil, že USA a jejich hlavní západní spojenci chtějí přimět Rusko, aby se angažovalo v nových jednáních za ukončení krvavé občanské války v Sýrii. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson podle Gabriela dal jasně najevo, že USA nechtějí situaci v Sýrii řešit vojensky, ale politicky.

Gabriel upozornil, že země G7 hodlají přesvědčit Rusko, aby se odvrátilo od svého spojence Asada. „Nemůžete stát po boku režimu, který jedovatého plynu proti vlastnímu obyvatelstvu nepoužil poprvé,“ upozornil německý ministr.

720p 480p 360p 240p
Chemické útoky v Sýrii

Také šéf italské diplomacie Angelino Alfano podle agentury ANSA zdůraznil, že Rusko nesmí být zahnáno do izolace, ale „v rámci možného musí být zapojeno do procesu politických změn v Sýrii“. Ohledně možnosti nových sankcí Alfano řekl, že „všichni vyjádřili svůj názor“, ale že převládlo stanovisko, že Rusko musí být do řešení situace zapojeno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek