Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajná americká válka proti teroristům v Africe. Situace může být horší než na Blízkém východě

Tajná americká válka proti teroristům v Africe. Situace může být horší než na Blízkém východě

Podle údajů amerického velitelství speciálních operací vedly před šesti lety zvláštní jednotky armády Spojených států po celém světě 116 misí. Dnes to je skoro 100 misí jen v Africe. Ukazují to armádní dokumenty, které má k dispozici server VICE News. Jedná se tak o nejdramatičtější nárůst rozmístění elitních amerických vojsk kdekoliv na světě.

V roce 2006 tvořily jednotky rozmístěné v Africe pouhé jedno procento všech amerických misí v zahraničí, v roce 2010 tři procenta a v roce 2016 tento poměr vzrostl dokonce na 17 procent. S výjimkou Blízkého východu se jedná o nejcitelnější přítomnost amerických vojsk kdekoliv na světě – speciální jednotky USA operují v celkem 20 afrických zemích, kde pomáhají hlavně boji proti terorismu a extremismu.

„V daném okamžiku najdete SOCAFRICA ve 20 zemích, kde provádí přibližně 96 aktivit,“ napsal v říjnové zprávě generál Donald Bolduc, který řídí velitelství pro zvláštní operace v Africe (SOCAFRICA). Zpráva nabízí přehled o tom, co americké elitní jednotky dělají v Africe a čeho by chtěly dosáhnout. Generál Bolduc zde zároveň vykresluje současnou realitu a to, jak by mohl africký kontinent vypadat za 30 let. Výhled do budoucna velký optimismus nepřináší.

„Výzvy, kterým Afrika čelí, by mohly vytvořit hrozbu, která by mohla překonat hrozby, kterým Spojené státy v současnosti čelí kvůli konfliktu v Afghánistánu, Iráku a Sýrii,“ varuje Bolduc a navrhuje, aby Spojené státy rozšířily působení armády do více míst i oblastí. Roste totiž počet teroristických organizací i útoků, které páchají. Zatímco v roce 2006 bylo v sub-saharské Africe spácháno 100 útoků, v roce 2015 jich byly dva tisíce. „Věříme, že situace v Africe se bez naší pomoci zhorší,“ píše Bolduc.

720p 480p 360p 240p
Nejlepší speciální komanda

Ve zprávě také uvádí, že Spojené státy nevedou na africkém kontinentě válku, toto tvrzení se však rozchází s probíhajícími operaci proti teroristické organizaci Al-Šabáb v Somálsku, při které už řada amerických vojáků přišla o život.

Somálsko však není jedinou zemí, kde americká armáda vede boj proti islamistům. Podle údajů z roku 2016 Spojené státy vedou rozsáhlou protiteroristickou kampaň v cekem 32 afrických zemích a v rámci „podpůrných“ operací se zaměřují hlavně na výcvik místních vojáků. Kromě miliceAl-Šabáb se americké speciální síly zaměřují na boj proti teroristické organizaci Boko Haram. Zemím jako je Nigérie, Niger, Kamerun nebo Čad proto Washington loni poskytl 156 milionů dolarů.

720p 480p 360p 240p
Lovecká jednotka

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek