Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžká rána pro Islámský stát. Syrská armáda mu zabila „ministra války“

Těžká rána pro Islámský stát. Syrská armáda mu zabila „ministra války“

Několik velitelů takzvaného Islámského státu včetně „ministra války“ této teroristické organizace zabili východně od Aleppa vojáci syrské armády. Oznámila to syrská státní média s odvoláním na armádní zdroje. Celkem se stalo obětí operace 13 islamistů ze Saúdské Arábie a Iráku.

Předchůdce Masrího ve funkci vojenského velitele IS Umar Šíšání zahynul loni po zásahu amerického letectva. Vedení organizace jeho smrt potvrdilo loni v červenci s tím, že Šíšání zemřel v bojích nedaleko iráckého Mosulu.

Armáda prezidenta Bašára Asada zaznamenala v minulých týdnech v provincii Aleppo řadu vojenských úspěchů. V polovině května získala po dvouměsíčních těžkých bojích kontrolu nad tamní leteckou základnou, kterou měli dosud v rukou radikálové. V bojích proti džihádistům ve východním Aleppu obsadili vládní vojáci za pomoci spojeneckého Ruska 170 vesnic a měst.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Syrská vládní vojska podnikla sérii leteckých útoků na oblast na jihu země, která byla nedávno na návrh Ruska vyhlášena klidovou zónou. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Při nejméně 12 náletech bylo podle ní svrženo devět barelových bomb v provincii Dará částečně kontrolované povstalci. Armáda rovněž odpálila na povstalecké pozice dvě rakety, uvedla SOHR.

Ruský návrh na zřízení klidových zón podepsaly na začátku května zástupci Ruska, Íránu a Turecka v Kazachstánu. Syrská opozice ruský plán odmítá a považuje ho za ohrožení územní celistvosti. Také odmítá Írán jako garanta jakéhokoli plánu příměří.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek