Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump v OSN: Jsme připraveni KLDR zničit, pokud budou USA nebo spojenci v ohrožení

Trump v OSN: Jsme připraveni KLDR zničit, pokud budou USA nebo spojenci v ohrožení

Americký prezident Donald Trump dnes poprvé od svého zvolení vystoupil na Valném shromáždění OSN. V projevu se zaměřuje hlavně na hrozby ze Severní Koreje, boj s terorismem a migraci. Zdůraznil, že pokud se USA  nebo jejich spojenci dostanou do situace, kdy se budou muset bránit, tak Amerika KLDR „úplně zničí.“

„Nikdo neukázal větší pohrdání vlastní lidem než režim v Severní Koreji,“ uvedl v první části projevu Trump. Připomněl situaci v pracovních táborech v KLDR, smrt amerického studenta, který byl v Severní Koreji vězněn, vraždu nevlastního bratra Kim Čong-una v Malajsii a případ únosu 13leté dívky, která měla důstojníky režimu učit angličtinu.  „Raketový muž je na své sebevražedné misi, zabít může celý národ,“ vzkázal vůdci KLDR Trump.

Trump rovněž poděkoval Číně a Rusku za podporu při prosazení sankcí vůči Pchjongjangu. Zároveň vyzval všechny státy, aby izolovaly severokorejský režim. Odsoudil každého, kdo do KLDR dodává zbraně.

720p 360p
KLDR otestovala vodíkovou bombu

Terorismus

Trump zároveň uvedl, že Spojené státy pracují na to, aby zastavili teroristy, které nazval „zbabělci“ (losers). To v tiskovém oddělení OSN vyvolalo smíchy, protože to patří mezi slova, která Trump používá často. 

Ocenil také postup proti skupině Islámský stát, za posledních osm měsíců se podle něj podařilo způsobit jí větší porážky, než za několik posledních let dohromady.

Trump v OSN rovněž prohlásil, že je třeba veřejně ukázat na státy, které podporují teroristické organizace jako jsou Al-Káida nebo Hizballáh.

Migrace

Trump ve svém projevu na všeobecné rozpravě také uvedl, že je desetkrát levnější podporovat uprchlíky v jejich regionu než na půdě Spojených států. Poděkoval Turecku, Jordánsko a Libanonu, že jejich vlády poskytly domov tak velkému množství uprchlíků. 

Nekontrolovaná migrace podle něj škodí zemím, ze kterých uprchlíci odcházejí, i těm, do kterých přicházejí. Americký prezident také podotkl, že nekontrolovanou migraci často vyvolávají nízké příjmy lidí, kteří ze své vlasti odcházejí. Podle něj jsou často zájmy těchto lidí ignorovány.

Dohoda s Íránem

Trump se také vymezil proti dohodě s Íránem, která je podle něj „zástěrkou pro rozvoj tamního jaderného programu.“ Režim v Íránu je podle Trumpa vražedný a destabilizuje svět. Trump zároveň obvinil Teherán z podpory islámských radikálů.

Dohodu šesti velmocí s Íránem o kontrole jeho jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí označil Trump za jednu z nejhorších dohod, na které USA přistoupily. Podle něj je jednostranná a ostudná.

Americký úder na Venezuelu?

Trump se také důrazně opřel do vedení Venezuely. Socialiatická diktatura podle něj latinskoamerickou zemi přivedla na pokraj zkázy. Situace v zemi je podle něj nepřijatelné a je nutné úplné obnovení demokracie a politických svobod. 

Trump řekl, že USA jsou připraveny k „dalším akcím" ve Venezuele, pokud tamní vláda bude pokračovat v autoritářském způsobu řízení země. Podle něj není možné, aby Washington situaci pouze sledoval a nic neučinil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek