Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

USA chtějí pozatýkat ochranku tureckého prezidenta. Brutálně napadla americké demonstranty

USA chtějí pozatýkat ochranku tureckého prezidenta. Brutálně napadla americké demonstranty

Americké úřady dnes vydaly zatykače na 12 členů ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a dvě další osoby kvůli násilnostem při demonstraci během Erdoganovy návštěvy Washingtonu. Šéf washingtonské policie podle tiskových agentur označil zásah turecké ochranky za "brutální útok proti pokojným demonstrantům". Policie ve středu v souvislosti s květnovým incidentem zadržela dva muže.

Zatykače souvisejí s násilným zásahem proti demonstrantům před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Podle policie proti nim ochranka tureckého prezidenta a další členové Erdoganova doprovodu zasáhli tak brutálně, že bylo zraněno 11 osob.

720p 480p 360p 240p
Turci se servali při návštěvě Erdogana

Dva lidé včetně jednoho z protestujících již byli obviněni dříve, další dva muže zadržela americká policie ve středu. Není však jasné, zda patří k Erdoganovu doprovodu či jsou z řad demonstrantů.

Incident vyvolal diplomatickou rozepři mezi oběma spojeneckými zeměmi, neboť Ankara si stěžovala na zásah americké policie, který označila za "agresivní a neprofesionální". Turecko z vyvolání násilí při demonstraci obvinilo účastníky protestu, kteří jsou podle tureckých úřadů napojeni na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK).