Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Úžasný úspěch,“ chvástal se po setkání zemí G20 Donald Trump. Ostatní tak optimističtí nejsou

„Úžasný úspěch,“ chvástal se po setkání zemí G20 Donald Trump. Ostatní tak optimističtí nejsou

První opravdový test zahraničněpolitických dovedností amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu zemí G20 dopadnul jako úžasný úspěch. Tedy alespoň podle Donalda Trumpa, který se takto pochválil na sociální síti Twitter. Média a komentátoři už tak optimističtí nejsou; v superlativech představení Donalda Trumpa na summitu nehodnotí ani docent Miloš Calda z Univerzity Karlovy. A dokonce ani papež František. 

„Politici vždy říkají, že jejich jednání byl ohromný úspěch. To ale ještě nezaručuje fakt, že to úspěch opravdu byl. Pokud vím, prezident Trump se po summitu chlubil zejména Sýrií, kde byl dojednán klid zbraní. Já jsem sám zvědavý, zda se příměří opravdu udrží – jde přeci jen o neklidné teritorium, kde působí mnoho různých skupin, které nejsou závislé na velmocech,“ zvažoval pro Info.cz docent Calda.

Trump však námitky na svém oblíbeném komunikačním kanálu Twitter razantně odmítá. „Summit G20 byl pro USA ohromný úspěch. Vysvětlil jsem jim, že musíme revidovat mnoho špatných obchodních dohod, které jsme v minulosti uzavřeli,“ tweetnul 45. americký prezident. Mezi obchodní dohodu lze přitom počítat i pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015, od které USA pod Trumpovým vedením nedávno odstoupily - mimo jiné proto, že na ni Trump osobně natisknul cenovku, která je údajně pro americké daňové poplatníky neúnosná.

A v tomto ohledu, odstoupením od klimatické dohody, se Trump v elitní společnosti dvaceti nejrozvinutějších ekonomik světa reprezentujících 80 procent světového hrubého domácího produktu jednoznačně ocitl v izolaci. V závěrečné řeči hostitelka a německá kancléřka Angela Merkelová upozornila, že ostatní členové skupiny G20 vnímají pařížskou klimatickou dohodu jako nezvratnou.

„Rozhodnutí o odstoupení od pařížské klimatické dohody určitě USA od zbytku G20 oddálilo a jistě se nejedná o žádnou drobnost, žádný detail. Nicméně jde o politiku. Značná část voličů Donalda Trumpa pochází z průmyslových či hornických oblastí, které jsou nějakým způsobem napojeny na výrobu či užívání fosilních paliv, a pro ně jde o vítané splnění trumpova předvolebního slibu. A jak se říká, zahraniční politika je jen pokračováním domácí politiky, jen jinými prostředky,“ říká Miloš Calda.

Značné pozornosti se rovněž dostalo Trumpově nápadu zřídit společně s Ruskem nové oddělení, které by se zabývalo světovými kybernetickými hrozbami. Rusko je přitom stále vyšetřováno a obviňováno z toho, že se pomocí kybernetických útoků pokusilo ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb, kde Trump porazil svou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou. „Zřízení takové společné kybernetické skupiny sice není nejblbější nápad, který jsem kdy slyšel, ale je to zatraceně blízko,“ komentoval tuto myšlenku pro televizní stanici NBC senátor Lindsey O. Graham.

Před přílišným „kamarádíčkováním“ USA a Ruska varoval i papež František. „Například když přijde na otázku imigrace, tyto dva státy mají překroucený obraz světa. A aliancí takovýchto států se velmi obávám,“ uvedl papež pro italský deník La Republica.

Mnohá obočí zdvihlo i nečekané momentální zastoupení Donalda Trumpa jeho dcerou Ivankou. Pětatřicetiletá Trumpová je sice poradkyní svého otce a patří mezi osoby, kterým americký prezident nejvíce věří, nemá ale žádný oficiální vládní post. Americká strana uvedla, že Ivanka Trumpová už v jednací místnosti byla předtím a za svého otce jen na chvíli zaskočila. „Když ostatní hlavy států nebo šéfové vlád místnost opustí, také je někdo u stolu krátkodobě zastoupí,“ uvedl člen americké delegace.

I přesto všechno však Calda vystoupení Donalda Trumpa na summitu jako krach nehodnotí. „Nemyslím, že to pro Donalda Trumpa dopadlo nějak špatně. Řekl bych, že státy G20 berou Trumpa vážněji, než americká média. Je však otázka, co bude reálně dál, jak se to, co se dohodlo, přemění v realitu,“ uzavírá docent.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek