Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žasneme, jak rychle Američané otočili. Po útoku Turků nás nechali na holičkách, říká syrský Kurd

1080p720p360p

„Ještě minulý týden mluvili Američané o syrských Kurdech jako o spojencích, kterým dodávají zbraně. Přátelství ale skončilo v okamžiku, kdy Turci vstoupili na kurdské území. Všichni teď žasneme, jak rychle otočili,“ říká Rashid Khalil, syrský Kurd, který žije již desetiletí v Česku. INFO.CZ přináší rozhovor s ním.

Zatímco americký obrat je pro syrské Kurdy zklamáním, od Ruska prý čeká pomoc málokterý z nich. „Historie prokázala, že kam přišli Rusové, tam po nich zbyla jen spoušť,“ domnívá se kurdský inženýr.

Zatím není jasné, zda budou turecké jednotky pokračovat v pozemní ofenzívě i na kurdském severovýchodě Sýrie, nebo se omezí jen na enklávu Afrín. Podle Khalila je další turecký útok možný, pokud si pro něj Ankara vymyslí dostatečně věrohodnou záminku. Tu si údajně musela hledat i pro vstup do Afrínu, kde tureckým útokem netrpí jen Kurdové, ale i na 400 tisíc převážně arabských uprchlíků, kteří sem utekli z jiných koutů Sýrie.

Na severovýchodě Sýrie ale prý není zcela bezpečno ani teď. Khalilovi jeho známí poslali video, které údajně ukazuje spoušť po dopadu turecké rakety na oblast města Kámišlí. Z tohoto města muž pochází. Dvě děti po útoku skončily v nemocnici.

Kurdové

Kurdové

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek