AGEL robotizuje své lékárny. Na Moravě zprovoznil unikátní „lékomat“ s kapacitou přes 20 tisíc léků

Nedostatek „bílých plášťů“ na pracovním trhu se v posledních letech netýká pouze lékařské profese, ale také lékárníků. Lékárna AGEL proto „robotizovala“ svou lékárnu v areálu vítkovické nemocnice, v níž instalovala unikátní lékomat.

Robot je v lékárně AGELu v plném provozu teprve několik dní, i přesto však už nyní dokáže lékárníkům šetřit jejich „lidské kapacity“. Hlavní rolí robotického skladu je zajistit rychlý, spolehlivý a zejména automatický provoz v ústavní části lékárny. 

Než lékárna zprovoznila lékomat, fungoval výdej léků pro nemocnice způsobem, že oddělení si poslalo žádanku, lékárna léky objednala, a potom musel lékárník vzít každou krabičku do ruky, zaevidovat ji, odkódovat dle platných předpisů a vložit do krabice. 

„Pokud některý lék scházel, muselo se počkat, až bude k dispozici, poté léky zabalit a odeslat zpět na oddělení. Tato pracná činnost ale díky lékomatu odpadá a lékárník se tak může věnovat další práci, která by musela počkat,“ vysvětluje Jiří Gelnar, místopředseda představenstva společnosti Repharm, která Lékárny AGEL v Česku řídí.

Ve zdravém těle zdravý duch. Pohyb mnohdy „léčí duši“ lépe než psychofarmaka, potvrzuje rozsáhlá studie

Lékomat je nastaven na uskladnění 22 tisíc krabiček léků, které jsou okamžitě k dispozici. Když přijde žádanka z oddělení, lékárník ji zadá do počítače lékomatu ke zpracování. Vše trvá jen několik minut.

„Lékárník pouze připraví přepravku, lékomat léky vyhledá, zneplatní kódy dle legislativy, převeze do připravené přepravky a zahlásí lékárníkovi, že je vše hotovo k výdeji,“ dodává Jiří Gelnar s tím, že lékárník se mezitím může věnovat třeba přípravě léků nebo jiným nutným činnostem, které by musel kvůli vychystávání léků odložit.

Podle Gelnara tak lékomat do určité míry řeší i nedostatek kvalifikovaných farmaceutů na pracovním trhu, protože se lékárníkům výrazně uvolní dosavadní pracovní kapacita.

Lékomat v nemocnicích AGEL

Součástí robotického skladu léčiv je i jeho rozšíření o systém automatického plnění, díky kterému může robot pracovat sám v noci bez účasti lidské síly. Proces zahrnuje naskenování každé krabičky, naskladnění do skladového systému a umístění na pozici, kde léčivo při objednávce zase robot sám vyhledá. Případné chyby hlásí k řešení personálu.

Celý robot se svými skladovými prostory není žádný drobek, má přes 10 metrů na délku a téměř 2 metry na šířku, před instalací byly tedy nutné úpravy prostor v lékárně. 

„Na přípravě tohoto projektu se podílela téměř všechna oddělení naší společnosti. Bylo nutné připravit nejen technické podklady pro úpravu prostor a schválit novou dispozici lékárny, ale také napojení stroje na lékárenský systém používaný v našich lékárnách. V neposlední řadě bylo důležité zajistit financování této investice, která byla pořízena s využitím dotace. Je to rozhodně výsledek dlouhodobé přípravy a skvělé týmové práce,“ uvedl Jiří Gelnar.

Lékárny AGEL v současné době provozují síť 28 veřejných a 2 nemocničních lékáren, které doplňují komplexní zdravotnickou péči poskytovanou zařízeními v rámci Skupiny AGEL.

Zdravotnictví budoucnosti nejsou bílé pláště, ale technologie. Kdy obor ovládnou, je jen otázka času

sinfin.digital