Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouz přežil týden v kameni. Hledal smysl světa

Francouz přežil týden v kameni. Hledal smysl světa

Francouzský umělec Abraham Poincheval se nechal před týdnem uvěznit do obřího dvanáctitunového kamene v jedné pařížské galerii. Po dnech strávených v sarkofágu dnes v přesně stanovenou hodinu za pomoci dvou asistentů vystoupil před zástup fotoreportérů a kameramanů.

„Beru to jako cestu do nitra, abych zjistil, o čem tenhle svět je,“ řekl performer před týdnem krátce před tím, než se v pařížské galerii Palais de Tokyo nechal zavřít do kusu vápence rozděleného na dvě poloviny. Uvnitř byla vyhloubená díra jen mírně přesahující jeho tělesné rozměry.

„Jádro kamene bylo uzpůsobeno pro mou siluetu, je mírně větší, abych se mohl trošku hýbat. Jsou tu po stranách malé prohloubeniny na vodu, jídlo, hlavně polévky, a také na toaletní potřeby,“ vysvětlil před časem.

Umělce uvnitř kamene snímala infračervená kamera, která obraz přenášela na monitor, aby umožnila veřejnosti sledovat dění uvnitř v přímém přenosu.

Umělec mohl komunikovat s vnějším světem a doléhal k němu vzdálený šum návštěvníků, kteří se o víkendu dostavili v nezvykle hojném počtu. Lidé s umělcem mluvili, četli mu básně, dokonce se svěřovali se svými nočními můrami. Jeden mladík přišel s kytarou, aby mu zahrál.

720p 480p 360p 240p

„Nejtěžší bylo zorganizovat si spánek. Nikdy jsem moc nevěděl, zda spím, anebo ne, a to bylo velice zvláštní. Měl jsem určité povědomí o běhu času díky otvíracím hodinám, protože jsem slyšel rozdílné zvuky, ale nedokázal jsem rozlišit, zda je noc, anebo den,“ líčil Francouz.

Podobně bizarní projekty mu nejsou cizí. Dokázal například strávit dva týdny v břiše vycpaného medvěda, přeplout řeku v obří zašpuntované lahvi nebo strávil týden na plošině, zavěšené ve dvacetimetrové výši na nádraží.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek