Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi v Británii mají problém. Kvůli odchodu Londýna z EU se bojí o místo

Češi v Británii mají problém. Kvůli odchodu Londýna z EU se bojí o místo

Londýn dnes Evropské unii formálně oznamuje, že hodlá z evropského společenství odejít. Víc než devět měsíců po referendu, které o ukončení členství rozhodlo, se tak otevírá cesta ke složitým vyjednáváním o konkrétní podobě brexitu. Pokud vše půjde podle dosavadních představ, měla by být Británie - člen od roku 1973 - mimo EU na jaře roku 2019. Pro Čechy pracující ve Velké Británii začíná období velké nejistoty, protože země dosud jasně neřekla, jak vůči nim bude postupovat. 

Po loňském referendu, v němž se pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících, žádaly unijní země rychlý začátek nejdéle dvouletých jednání, která předpokládá článek 50 lisabonské smlouvy.

Především vnitropolitické dění v Londýně ale tento krok oddalovalo a nová britská premiérka Theresa Mayová nakonec oznámila, že jej podnikne do konce března. Minulý týden byl oznámen nynější termín.

Příslušný dopis premiérka podepsala a obdrží jej předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten tiskové prohlášení slibuje zatím na 13:45. V podvečer budou o situaci jednat i politické skupiny v Evropském parlamentu.

720p 480p 360p 240p

Tusk již dříve uvedl, že do 48 hodin od oznámení Londýna nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Na 29. dubna svolal mimořádný summit, který by měl tento rámec potvrdit. Na jeho základě pak vypracuje Evropská komise konkrétní doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, a tím rozhodnou o začátku rozhovorů.

Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Jednání jsou první svého druhu a budou se týkat především podmínek odchodu Británie. Vyjednat je ale potřeba také novou podobu vzájemných vztahů a případných přechodných období.

Kvůli nutné diskusi a schvalování na evropské straně by mohla skutečná jednání tváří v tvář začít až na konci května nebo začátku června. Skončit by podle Barniera měla nejpozději na podzim 2018 tak, aby se stihlo vše schválit a potvrdit do jara 2019, kdy by měli Britové z bloku odejít.