Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Co přijde po porážce Islámského státu? Peklo nekončí, na Blízkém východě bude dál boj o moc

Co přijde po porážce Islámského státu? Peklo nekončí, na Blízkém východě bude dál boj o moc

Síly samozvaného Islámského státu na Blízkém východě údajně skomírají. Spojenci postupují stále kupředu a postupně osvobozují další části dvou hlavních základen islamistů - Mosul a Rakku. Přestože to vypadá, že válka se blíží ke konci, podle expertů čeká region ještě dlouhé období nepokojů a stabilizace. V Sýrii se navíc po odeznění problémů s Islámským státem objevuje nový konflikt mezi Bašárem Asadem, iráckými ozbrojenými silami a americkou armádou.

Východosyrská Rakká a severoírácký Mosul sloužily nedobrovolně po tři roky jako hlavní bašty samozvaného Islámského státu. Ten se právě držením těchto významných měst dovolával práva na vytvoření vlastního státního celku, chalífátu. Po měsících leteckých útoků a zahájení americké ofenzivy to vypadá, že obě města jsou už jen krok před osvobozením. Skutečná svoboda ale zatím na obzoru pravděpodobně není.

Po měsících boje na dálku se po prolomení některých strategických pozic přesunuly boje o obě města přímo do ulic. Američané včera oznámili, že se jim podařilo prolomit hradby starého města v Rakkce. Spojenci tak nyní postupně dobývají jednu ulici za druhou. Tam, kde ale stále vládne IS, jsou stále denní realitou popravy a násilí. Dobití hradeb ale Američané považují za zásadní krok při osvobozování města.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Přestože IS viditelně ztrácí dech, tisíce civilistů stále trpí strachem, hladem a vyčerpáním. Kromě toho se v Mosulu údajně stále snaží přežít stovky lidí, kteří se musí skrývat také před spojeneckými nálety, které mají oslabit islamisty.

Obyvatelé, kterým se nyní podařilo z místa utéct, hovoří o strašných zážitcích. Žili mezi leteckým bombardováním, odstřelovači a bombami ukrytými v autech. Žili roky v neustálem strachu a skrývali se ve svých domech často dlouho bez vody a jídla," popisuje pro The Washingtom Post mluvčí mezinárodní komise Červeného kříže Iolanda Jaquemetová. Přestože svoboda je zde už nadohled, duševní zdraví místních je pravděpodobně silně otřesené.

Udržet mír v oblasti přitom možná nebude lehké. K úspěchu bude pravděpodobně potřeba dlouhodobého vojenského nasazení. Podobnou zkušenost mají ale obyvatele Afghánistánu. U některých z nich dlouhodobá přítomnost amerických vojáků ale vedla spíše ke frustraci, kterou se následně pokusili léčit právě v řadách Islámského státu.

Vítěznou náladu v Sýrii navíc nyní zastiňuje rozvíjející se konflikt mezi americkou armádou a prezidentem Asadem a íránskými jednotkami. Američané dokonce už sestřelili na místě íránský dron.

Situace po ukončení bojů s IS se tak možná přehoupne do stavu bojů o nadvládu a moc v oblasti. Při osvobozpvání se prý navíc tajně angažují také jednotky Strany kurdských pracujících, které Turecko a Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Jsou zde hlubší konflikty - mezi Araby a Kurdy, mezi Šííty a Sunnity a mezi sousedními silami jako Írán a Turecko. To vše může ještě eskalovat, jakmile si vítězové podporovaní zahraničními vládami začnou nárokovat vliv, který jim podle nich patří," uvedl ve zprávě o situaci v oblasti Joost Hiltermann z Mezinárodní krizové skupiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek