Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro IS: „Ajťák“ z Bostonu, který mu dělal propagandu, šel do první linie. Zemřel při náletu

Další rána pro IS: „Ajťák“ z Bostonu, který mu dělal propagandu, šel do první linie. Zemřel při náletu

Ahmed Abusamra byl považovaný za nejlepšího anglicky mluvícího propagandistu samozvaného Islámského státu a jako jeden z ústředních radikálů narozených ve Spojených státech byl v hledáčku FBI. Přestože bylo jeho největším snem zabíjet ve jménu Alláha, Islámskému státu se hodil pro šíření propagandy mezi souvěrci po celém světě. Stal se proto vysoce postaveným redaktorem internetového magazínu Rumiyah, skrze který Islámský stát vybízel své stoupence k páchání teroristických útoků. Hlásná trouba džihádu, ve které Abusamra působil, nyní sama ohlásila jeho smrt a dala tak trochu nahlédnout do tajů teroristické organizace. Informoval o tom server The Daily Beast.

První stránky osmého vydání propagandistického měsíčníku Rumiyah, které vyšlo tento týden, patří Abusamrovi. Článek, který jednoho z předních ideologů Islámského státu vychvaluje do nebes, ohlásil jeho smrt.

„V obavách, že by mohl být jedním z těch, kteří mluví pokrytecky, následoval směr, ke kterému vyzýval ostatní. Jeho konec byl takový, jaký si přál: být zabit v první linii ve jménu Alláha,“ píše aktuální vydání islamistického měsíčníku. Abusamra za sebou nicméně nemá nijak hrdinskou smrt. Stal se další z obětí leteckých útoků na pozice hrdlořezů IS v Sýrii. 

Abusamra byl prototypem islamisty, který se nechá zlákat zvrácenou ideologií a přijde si pro smrt zdaleka. Měl americké i syrské občanství, vyrostl v Bostonu. Potom, co získal titul v oblasti programování a inženýrství na Univerzitě v Massachusetts, odjel do Jemenu, Pákistánu a Iráku, aby navázal kontakty s dalšími radikály, se kterými by plánoval teroristické útoky. Údajně se zde také pokusil získat vojenský výcvik k zabíjení amerických vojáků v zámoří.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Ze Spojených států odešel v roce 2006. O tři roky později byl spolu s dalším radikálem Tarekem Mehannou obžalován z plánování teroristických útoků. Zatímco Mehanna skončil na 17 let ve vězení, Abusamrovi se dařilo být dlouhou dobu na útěku. Jeho dopadení bylo ale celou dobu jednou z hlavních priorit FBI, která za informace vedoucí k jeho nalezení vypsala odměnu ve výši 50 tisíc dolarů.

Když se dostal do Sýrie, nejprve se připojil k teroristické Frontě an-Nusrá, kterou ale později zradil a slíbil věrnost samozvanému chalífovi takzvaného Islámského státu Abú Bakrovi Bagdádímu. Tou dobou už měl nakročeno k tomu stát se sebevražedným atentátníkem, špičky teroristické organizace si ale všimly jeho dobré angličtiny. Abusamru namísto do auta s náloží posadily k počítači.

Prominentní islamista s dobrou jazykovou výbavou a důvěrnou znalostí démonizovaného Západu byl na světě. Psal články, texty oslavující vraždění a kontroloval, čím se IS bude v lákavé grafické podobě prezentovat před dalšími zájemci o džihád.

Abusamra se podepsal pod známým magazínem islamistů Dabiq, který byl v září nahrazen titulem Rumiyah. První číslo nového propagandistického plátku, které vyšlo hned v několika jazycích, například vyzývalo k útokům takzvaných osamělých vlků na cíle v Austrálii a v podobném duchu se jeho články nesou i dál, dnes už bez Abusamry.

Jak se píše v jeho nekrologu, Abusamra dostal v posledních měsících konečně svolení bojovat, což se mu v lednu stalo osudným. Tlak na bojišti tak teroristy připravuje nejen o řadové bojovníky, ale i o mozky v pozadí: mluvčí IS Adnání byl zabit loni v srpnu, šéf propagandy Furkán o měsíc později.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek