Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další tragédie na spadnutí. Britské úřady vystěhovaly tisíce lidí, 27 domů neprošlo požárními testy

Další tragédie na spadnutí. Britské úřady vystěhovaly tisíce lidí, 27 domů neprošlo požárními testy

 Britské úřady preventivně evakuovaly obyvatele čtyř výškových domů na severu Londýna, u nichž bylo zjištěno stejné hořlavé obložení jako u vyhořelého domu s osmi desítkami obětí. Ještě v pátek večer opustili lidé 650 bytů, někteří obyvatelé se odejít ale zdráhají. Vláda dnes oznámila, že v rozsáhlé oblasti Anglie nevyhovělo protipožárním testům 27 výškových obytných bloků.

Obyvatelé evakuovaných domů mluví o vzteku i strachu kvůli opatření, které se týká téměř 4000 lidí. Původně mělo být v Camdenu vyklízeno na 800 bytů v pěti bytových domech, později ale byl jeden blok ušetřen a obyvatelé se mohli vrátit. Podle zdůvodnění úřadů je menší a má „několik jiných konstrukčních prvků".

Camdenská radnice uvedla, že z pěti uvedených domů bude sundána nevyhovující tepelná izolace, která přispěla k rychlému šíření požáru, místo aby oheň zastavila. Obavy jsou ale kromě toho spojené i s izolací plynového potrubí vedeného do bytů a s protipožárními dveřmi.

Ministerstvo pro obce a místní správu dnes sdělilo, že protipožárním testům v Anglii neprošlo obložení 27 výškových domovních bloků. Jde o údaj z oblasti vymezené Londýnem, Manchesterem a Plymouthem.

Evakuace 650 bytů čtyř bytových bloků proběhla ještě v pátek večer. Odejít však odmítlo 83 obyvatel. Starostka Camdenu Georgia Gouldová k tomu poznamenala, že tento problém musejí vyřešit hasiči.

Michelle Urquhartová, která bydlí v jednom z domů, kde byla nařízena evakuace, uvedla, že ji místní úřady ve čtvrtek informovaly o tom, že se situace řeší. Další obyvatelka evakuovaného domu Shirley Philipsová řekla, že byla nucena dům evakuovat bez upozornění. "Proč s evakuací čekali do osmi do večera? Kam si myslí, že máme jít?," dodala.

Televizní stanice Sky News zveřejnila rozhovor s evakuovaným vozíčkářem Abdulem. Ten řekl, že pro něj nebylo zajištěno lůžko v hotelu a musí spát na nafukovací matraci.

Obecní rada Camdenu sdělila, že pro evakuované zatím zajistila 270 hotelových pokojů. Kromě toho byla pro příjem těchto lidí vytvořena dvě nouzová střediska. „Nabádáme tyto obyvatele, aby, pokud mohou, pobývali u přátel nebo příbuzných. U koho to nebude možné, zajistíme ubytování," citoval sdělení radnice zpravodajský web BBC.

Gouldová sdělila, že opravy domů, ze kterých byli evakuováni lidé, mohou trvat až čtyři týdny. Později v rozhovoru pro rozhlas uvedla, že se opatření týká téměř 4000 osob.

Londýnský starosta Sadiq Khan sdělil, že „vzhledem ke konkrétním podmínkám, byla evakuace nutná". Britská premiérka Theresa Mayová na twitteru napsala, že myslí na evakuované.