Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky mrtvých po výbuchu v diplomatické čtvrti Kábulu. Poničil i českou ambasádu

720p480p360p240p

V centru afghánského Kábulu ráno došlo k mohutné explozi. Podle místních úřadů ji nepřežilo nejmíň 80 lidí a zraněných je přes 300. Afghánské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bilance obětí může ještě růst. Ve vládní a diplomatické čtvrti explodovalo auto naložené výbušninami. BBC uvedla, že mezi mrtvými je její řidič a zraněni byli čtyři novináři. Taliban uvedl, že s útokem nemá nic společného.

Tisícovky lidí byly v době exploze, tedy krátce po 8:30 tamního času, na cestě do práce. Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že nálož vybuchla na frekventované silnici mezi německým velvyslanectvím a bezpečnostním stanovištěm na náměstí Sanbak. Německá ambasáda je od místa výbuchu podle agentury DPA vzdálená zhruba 300 metrů.

Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku, řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Podle ní se útok odehrál asi kilometr od českého zastupitelského úřadu. Budova má zřejmě poškozená okna. 

720p 480p 360p 240p
Exploze v Kábulu

„Francouzská ambasáda, stejně jako německá ambasáda, utrpěla materiální škody,“ řekla rádiu Europe 1 francouzská ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová. „Nemáme ale v tuto chvíli informace, že by mezi oběťmi byli Francouzi,“ dodala.

Ulice, na níž nálož explodovala, je úzká a z obou stran obehnaná vysokými zdmi, které slouží jako ochrana právě proti explozím. Ta dnešní poničila nejméně 30 automobilů. Televizní stanice Tolo TV hlásila také těžké škody na budovách.

Agentura AP s odvoláním na místní činitele původně hovořila až o pěti desítkách mrtvých. Výbuch otřásl ostře střeženou oblastí, kde je mimo jiné prezidentský palác či sídla zahraničních velvyslanectví.

Obyvatelé afghánské metropole zvyklí na občasné výbuchy podle stanice BBC hovoří o nebývale silné explozi, která vyrážela okna stovky metrů od místa útoku. Na fotografiích na sociálních sítích je vidět hustý oblak dýmu stoupající vysoko nad budovy kábulského centra.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek