Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce." Italští policisté čelí hněvu kvůli bitce s uprchlíky

"Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce." Italští policisté čelí hněvu kvůli bitce s uprchlíky

Čtvrteční zásah policie proti stovce uprchlíků na římském náměstí vyvolal prudké reakce. Mnozí považují postup bezpečnostních složek, včetně nasazení vodních děl a pendreků, za neúměrný, kontroverzi vyvolala ale zejména vzrušená pobídka jednoho z policistů "Jestli házejí věci, zlámejte jim ruce". Šéf italské policie Franco Gabrielli přiznal listu La Repubblica závažnost situace, ale odmítá, aby policie pykala za chyby jiných institucí, informoval dnes tento deník.

Policie zasáhla proti zhruba stovce uprchlíků, převážně azylantů z Eritreje na římském náměstí Piazza Indipendenza. Migranti se zde utábořili poté, co museli vyklidit nedalekou budovu, kterou od roku 2013 okupovali. Podle italských médií odmítli alternativní ubytování mimo Řím a požadovali, aby mohli zůstat spolu, napsala agentura ANSA.

Zásah bezprostředně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv, skupiny z katolické církve a menší levicové strany. Poslanec Giuseppe Civatti dokonce vyzval ministra vnitra, aby odstoupil.

"Policejní zásah na římském náměstí Piazza Indipendenza s vodními děly a obušky je institucionální rasismus a poslední kapitola knihy, o níž jsme nikdy nepředpokládali, že ji budeme číst v roce 2017. Tato hanebnost byla tou poslední kapkou: žádáme, aby ministr vnitra (Marco) Minniti odstoupil," řekl Civatti.

Přisadil si i levicově orientovaný politik Stefano Fassina: "To, co se stalo v Římě, je v civilizované zemi zavrženíhodné. Vláda se zajímala jen o stav náměstí, chtěla jej vyčistit předtím, než se Římané vrátí z prázdnin."

"Ta věta, která padla na náměstí, je opravdu vážná," přiznal šéf policie Franco Gabrielli. "Vyvodíme z toho důsledky. Interní řízení je už v běhu a nikoho nebudeme šetřit. To by mělo být jasné," rozvedl Gabrielli.

Šéf policie dále řekl, že nechce, aby se kontroverzní věta a vodní děla stala zástěrkou za chyby jiných, těch, kteří umožnili, aby uprchlíci žili v natolik nelidských podmínkách v centru města. Násilí se podle něj dalo předejít, kdyby se římská radnice v čele s Virginií Raggiovou z populistického Hnutí pěti hvězd držela strategie, na jejímž vytyčování se podílel, napsala agentura ANSA.

Vysvětlil, že před dvěma lety ve funkci římského prefekta přispěl k vypracování plánu alternativního ubytování k okupovaným budovám.

Rozhovor s listem La Repubblica uzavřel Gabrielli konstatováním, že na tento plán mělo být vyčleněno 130 milionů eur (3,4 miliardy Kč), a řečnickou otázkou, zda by byl někdo schopen mu vysvětlit, co se s plánem stalo a zda byly finanční prostředky na tento účel vyčleněny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek