Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsou to lži, tajné popravy 13 tisíc lidí se nekonaly.“ Sýrie odmítá alarmující zprávu

„Jsou to lži, tajné popravy 13 tisíc lidí se nekonaly.“ Sýrie odmítá alarmující zprávu

Syrské ministerstvo spravedlnosti popřelo zprávu Amnesty International (AI), podle které vláda v obávané věznici Sajdnájá tajně popravila na 13 tisíc svých odpůrců. Lidskoprávní organizace vydala zprávu založenou na svědectví desítek lidí v úterý s tím, že se popravy konaly z nařízení nejvyšších úředníků.

Syrské ministerstvo spravedlnosti obvinění AI označilo za „zcela nepravdivé“. Média, která o zprávě Amnesty International informovala, podle ministerstva „pobuřují a uvádějí v omyl“. Snaží se tak prý očernit syrskou vládu v době, kdy armáda zaznamenává úspěchy v boji proti teroristům.

Obvinění jsou nepodložená, jelikož všechny popravy prováděné v Sýrii jsou vykonáním trestů, k nimž předtím dospěly soudy, tvrdí ministerstvo.

Podle AI bylo mnoho z popravených lidí oběšeno po vojenských procesech, jež v některých případech trvaly pouze pár minut. K popravám 13 tisíc lidí zde mělo podle úterní zprávy dojít v letech 2011 až 2015. Své tvrzení lidskoprávní organizace zakládá na výpovědích 84 svědků včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění.

Z bojiště dnes přišla zpráva o bombardování povstalecké části města Homs. Syrská letadla při něm podle místních zabila osm lidí a další osoby zranila. O útocích informovali záchranáři. Nálet na předměstí Al-Vair byl podle prosyrských zdrojů odvetou za předchozí povstalecké ostřelování vládních částí Homsu.

Podle agentury Reuters je útok na Al-Vair výjimečný, protože syrská letadla a také spojenecké ruské letectvo se nyní soustřeďují na povstalecké cíle zejména v severosyrské provincii Idlib.

Syrská vláda se snažila vyjednat v Al-Vairu evakuační dohodu. Povstalci podle ní měli čtvrť opustit a předat vládě, jak se to podařilo dohodnout v dalších částech západní Sýrie. Tam povstalci odešli se svými zbraněmi a většina z nich zamířila do Idlibu. Jednání v Al-Vairu byla částečně úspěšná loni, když v září z předměstí odešlo 120 oponentů režimu. Zbylí tam ale stále jsou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek