Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kim vyšle olympioniky za hranice. První rozhovory s jižním sousedem mají po letech přinést urovnání vztahů

Kim vyšle olympioniky za hranice. První rozhovory s jižním sousedem mají po letech přinést urovnání  vztahů

Na linii příměří oddělující oba korejské státy se dnes koná první přímé jednání mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Informovaly o tom agentury Jonhap či Reuters. Zástupci obou Korejí patrně hovoří především o nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. Zástupci KLDR při té příležitosti navrhli vyslat na sportovní akci delegaci na vysoké úrovni, informovala agentura AFP s odvoláním na náměstka jihokorejského ministra pro sjednocení.

"Severokorejská strana navrhla vyslání delegace na vysoké úrovni, národní olympijský výbor, delegaci, sportovce, fanoušky, umělce, pozorovatele, družstvo na předvádění taekwonda a novináře" na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu, sdělil tisku náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení.

Rozhovory začaly v 10:00 místního času (2:00 SEČ) v Pchanmundžomu v demilitarizované zóně, která rozděluje Korejský poloostrov. Dnešní rozhovory jsou první od prosince 2015 a jejich hlavním tématem má být případná účast severokorejských sportovců na Zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu příští měsíc. Jednat by se však mohlo také o možnostech dalšího setkání rodin rozdělených hranicí nebo o uvolnění napětí mezi oběma zeměmi.

Dnešní jednání podle Reuters pozorně sledují i světoví vůdci, kteří vyhlížejí jakýkoli náznak uvolnění napětí na Korejském poloostrově. To v poslední době spíš narůstalo kvůli pokračujícímu severokorejskému raketovému a jadernému programu.

PREZIDENTSKÉ VOLBY 2018: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

"Dnes povedeme rozhovory o severokorejské účasti na zimní olympiádě a paralympiádě v Pchjongčchangu i o zlepšení mezikorejských vztahů," řekl před zahájením jednání novinářům ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon, který stojí v čele jihokorejské delegace. Jeho delegace se prý také chystá hovořit o obnovení setkávání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka z 50. let minulého století.

Pozitivní průběh rozhovorů očekává vedoucí severokorejské delegace Ri Son-kwon, který je šéfem Výboru pro mírové sjednocení vlasti. "Dnes povedou Severní a Jižní Korea vážné a upřímné rozhovory," řekl Ri podle Reuters novinářům, než vešel do budovy, v níž se jednání koná. "Půjdou dobře," dodal zástupce KLDR.

Někteří jihokorejští činovníci doufají, že sportovci obou zemí by na zahájení zimní olympiády mohli nastoupit pod společnou vlajkou, jak tomu bylo už v Sydney v roce 2000.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek