Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec Islámského státu na Blízkém východě je na dohled. Kde všude ale islamisté ještě působí?

Konec Islámského státu na Blízkém východě je na dohled. Kde všude ale islamisté ještě působí?

Islámský stát (IS) dlouhodobě ztrácí. Po osvobození iráckého Mosulu a syrské Rakky ztratili islamisté hlavní útočiště a nyní se poslední jednotky nacházejí v oblasti syrsko-iráckých hranic. Koncem října prohlásil americký prezident Donald Trump, že „konec chalífátu IS je na dohled“. 

Do konce roku by údajně organizovaná skupina džihádistů měla z oblasti zmizet úplně. IS ale neoperuje pouze na Blízkém východě. Teroristické jednotky se dle informací Business Insideru nacházejí v několika zemích světa, a proto jejich vymazání z mapy Iráku a Sýrie je teprve počátečním krokem k jejich úplnému rozprášení. Kde všude IS působí?

Egypt

Místní vláda bojuje s teroristy už od roku 2013, kdy moc v zemi převzala armáda. Mnoho z útoků se odehrává hlavně na Sinajském poloostrově, který islamisté prohlásili za svoji provincii. Egypt vyhlásil stav nouze v dubnu, kdy po útoku zemřely desítky křesťanů. Při boji s džihádisty už zemřely stovky policistů a vojáků. Poslední velký útok se uskutečnil v Gíze, což odpovídá tomu, že vliv IS se začal šířit až do vnitrozemí státu.

Libye

Útočištěm teroristů se stala Libye po pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Neustálý zmatek v zemi džihádistům vyhovuje, protože umožňuje lepší krytí. IS obsadil v roce 2015 Kaddáfího rodiště – pobřežní město Syrta. V té době se dle odhadů v zemi nacházelo 5 000 bojovníků, kteří se hlásili k džihádu. Koncem loňského roku armáda město osvobodila, stále se ale mluví o tom, že teroristické skupiny se pohybují v jižní části města. Právě Libye by se mohla stát velice pravděpodobně útočištěm bojovníkům prchajícím z Blízkého východu.

Jemen

IS se v oblasti objevuje od roku 2014. Od té doby útoky islamistů zabily už stovky lidí. Spojené státy nad území vyslaly bombardéry letos už více než stokrát. Při třech útocích zemřelo údajně 60 bojovníků IS.

720p 360p
Trosky Mosulu

Afghánistán

Afghánská odnož Islámského státu používá zkratku ISIS-K a v zemi se objevila v roce 2014. Velkou část jednotek tvoří bývalý bojovníci Tálibánu. Přestože v zemi prý ovládají poměrně malé území, Spojené státy se usilovně snaží o jejich likvidaci. V dubnu po bombovém útoku USA zemřelo údajně až 100 džihádistů. Celkový počet islamistů v oblasti se dle Američanů pohybuje kolem 800 a útočiště mají převážně na severovýchodě země.

Mali, Niger, Nigerie

Západní Afrika se začíná stávat pro islamisty stále důležitějším územím. Operuje zde například skupina Boko Haram, která se k IS hlásí. Podle posledních zpráv se zde začínají formovat i další extrémní skupiny, které netají příslušnost k džihádu.

Somálsko

Ani v Somálsku není přítomnost islamistů ničím novým. Na území dlouhodobě působí silná skupina Aš-Šabáb, spojenec al-Káidy. IS se snažil přesvědčit islamistický aš-Šabáb ke spolupráci v roce 2015, ovšem neúspěšně. Od té doby spolu skupiny v zemi soupeří. Vzájemné půtky vedly například k největšímu bombovému atentátu v historii Mogadišu, při kterém letos v říjnu zemřelo nejméně 300 civilistů. Američané se v zemi angažují od května, v uplynulých dnech prý při útocích dronem zabili několik teroristů.

Filipíny

V zemi prezidenta Rodriga Duterteho islamisté údajně ztrácí. V zemi působí několik skupin, které se k IS hlásí. Podařilo se jim dokonce obsadit město Marawi na ostrově Mandanao. V následné ofenzivě ale filipínská armáda údajně zneškodnila téměř tisíc džihádistů a město osvobodila. I zde ale islamisté zůstávají možnou hrozbou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek