Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové světlo do blokády Kataru. Co prozrazují tajné dokumenty?

Nové světlo do blokády Kataru. Co prozrazují tajné dokumenty?

Tajné dokumenty, které se nyní dostaly na veřejnost, vrhají další světlo na krizi, během níž se Katar dostal do absolutní izolace. Nevelká monarchie uzavřela před několika lety se svými sousedy z Perského zálivu dvě smlouvy. O jejich existenci se vědělo. Obsah ale zůstával až doteď tajný. Státy ho dohodly v soukromí. Nyní ale dojednané závazky zveřejnila stanice CNN. Hlavní podmínka diktuje zákaz vměšování do vnitřních záležitostí sousedních států a podpory radikálních uskupení. Další míří na média, konkrétně v celé krizi tolik zmiňovanou stanici Al-Džazíra.

Co konkrétního se tedy píše v dohodách? První z nich je datovaná do října 2013. V Rijádu ji podepsal saudskoarabský král, katarský a kuvajtský emír. Strany zavazuje k tomu, že se nebudou jakkoliv vměšovat do vnitřních záležitostí dalších států Zálivu. Zakazuje jim i finanční nebo politickou pomoc „deviantním“ skupinám, které vystupují protivládně. Konkrétně smlouva zmiňuje Muslimské bratrstvo, z jehož podpory nyní státy bojkotující Katar zemi obviňují. Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn Dauhá podle svých slov odřízly i proto, že finančně pomáhá Hizballáhu a dalším teroristickým skupinám.

720p 360p
O co jde v Kataru?

V dohodě je také zmíněno, že žádná ze stran nebude podporovat „nepřátelská“ média, což je jasný odkaz právě na Al-Džazíru, jejíž uzavření nyní sousedi po Kataru požadují.

Druhá smlouva z podzimu 2014 je klasifikovaná jako „přísně tajná“. Svůj podpis k ní připojil ještě bahrajnský král, korunní princ z Abú Zabí a premiér Spojených arabských emirátů. Dohoda vysloveně zmiňuje požadavek podporovat stabilitu Egypta. Al-Džazíra v této souvislosti nesmí fungovat jako platforma pro skupiny, které kritizují egyptskou vládu. Bezprostředně po podpisu smlouvy televize uzavřela jeden ze svých kanálů.

Arabské země se nyní vzájemně obviňují, kdo dohody porušil. Podle čtveřice, která vyhlásila nad nevelkou monarchií embargo, zveřejnění dohod jen dokazuje, že právo je na její straně. Katar pro CNN uvedl, že to jsou právě ostatní státy, kdo „porušil ducha dohody“. Jejich současné požadavky podle něj nemají žádnou souvislost se smlouvou uzavřenou v Rijádu a představují útok na katarskou suverenitu.

Čtveřice zemí v čele se Saúdskou Arábií přerušila s Katarem v červnu diplomatické styky kvůli jeho údajné podpoře terorismu, uvalila na něj sankce a předala mu seznam svých požadavků. Mimo jiné požaduje, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin.

Stanovené ultimátum už ale Kataru vypršelo na začátku července. Monarchie na podmínky nepřistoupila. Arabské státy tak na něj stále tlačí a hrozí dalšími sankcemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek