Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odříznutí od světa: Zástupci OSN měli jet na místo, odkud utekly statisíce Rohingů, Barma jejich cestu zrušila

Odříznutí od světa: Zástupci OSN měli jet na místo, odkud utekly statisíce Rohingů, Barma jejich cestu zrušila

Organizace spojených národů uvedla, že barmské úřady zrušily plánovanou návštěvu představitelů OSN v barmském Arakanském státě, odkud uprchlo téměř půl milionu příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů. Návštěva humanitárních pracovníků OSN měla být první od 25. srpna, kdy v Arakanském státě vypukly násilnosti a následný exodus.

Humanitární organizace OSN musely Arakanský stát opustit poté, co barmská armáda zahájila tažení proti rohingským povstalcům, kteří v srpnu zaútočili na bezpečnostní složky. Barmská armáda podle svědků poté začala také vypalovat rohingské vesnice a páchat násilí na civilistech.

Od konce srpna OSN už několikrát žádala, aby se do oblasti humanitární organizace mohly vrátit. Humanitární organizace uvádějí, že kromě toho, že množství muslimů uteklo před násilím z převážně buddhistické Barmy do Bangladéše, je v barmském Arakanském státě i velký počet vnitřních uprchlíků a statisícům lidí tam chybí potraviny, střecha nad hlavou a lékařská pomoc.

720p 360p
Rohingové

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric ještě ve středu uváděl, že barmské úřady svolily k "organizované cestě", jež má zástupcům humanitárních organizací umožnit vyhodnocení situace. Dujarric přitom prohlašoval, že cesta zorganizovaná barmskou vládou do Arakanského státu se uskuteční pravděpodobně dnes.

Zpravodajský server BBC ovšem s odvoláním na nejmenovaného mluvčího OSN dnes napsal, že návštěva byla zrušena a že barmská strana nesdělila důvody tohoto kroku.

Podle BBC má dnes o krizi týkající se barmských Rohingů jednat Rada bezpečnosti OSN v New Yorku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek