Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při nepokojích v americké Virginii najelo několik aut do chodců, místem pochoduje krajní pravice

360p

Guvernér amerického státu Virginie vyhlásil vyjímečný stav poté, co se ve městě Charlottesville strhla bitva mezi stoupenci krajní pravice a jejich odpůrci. Do kolemjdoucích podle listu The Washington Post záměrně najelo několik aut, tři lidé zemřeli, mezi nima dva policisté. Násilí už odsoudila první dáma Spojených států Melania Trumpová. Prezident Donald Trump vyzval ke zklidnění situace. 

O incidentu s auty na svém twitterovém účtu informovalo i vedení města. Matthew Korborn stál nedaleko místa nárazu. Říká, že viděl, jak jedno auto začalo prudce couvat, poté se k němu přidalo další, poté se rozjeli proti chodcům. Podle policie se incidentu účastnila nejméně tři auta.

Prezident Trump v projevu prohlásil, že odsuzuje násilí na všech stranách, ke kterému dochází už léta. "Za to nemůže Donald Trump, ani Barack Obama, tohle se tu děje už léta. Teď je potřeba nastolit řád a pořádek. Žádný občan by se neměl bát o svou bezpečnost v naší společnosti," řekl Trump.

Násilí už městem zavládlo včera, kdy se belošští extremisté střetli se svými odpůrci v univerzitním areálu ve virginském Charlottesville. Důvodem incidentu byl spor o vlajku s konfederačním křížem, kterou kritici označují za symbol rasismu a otrokářství. Bitku rozehnala policie slzným plynem, uvedla agentura Reuters.

V řadě jižní států USA dodnes neutichla diskuse o oprávněnosti vyvěšování praporu z dob americké občanské války v letech 1861-1865. Stoupenci tento prapor považují za historický odkaz, kritici za symbol rasistické a otrokářské minulosti amerického Jihu. Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po předloňském rasovém útoku v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů.

 

Ve virginském Charlottesvillu se má dnes sejít několik tisíc stoupenců nadvlády bílé rasy na shromáždění nazvaném Sjednoťte pravici. Akce má být protestem proti odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leeho z místního parku.

Mítink, který se má uskutečnit v centru města, radnice zakázala, ale soud její rozhodnutí zrušil. Před účastí na shromáždění varoval virginský guvernér Terry McAuliffe, místní jednotky Národní gardy proto proti stovkám těch, co neuposlechly okolo poledne místního času zasáhly. V oblasti teď platí výjimečný stav. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek