Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temné pozadí katarské krize. Izolovaný stát viní hackery a Spojené arabské emiráty

Temné pozadí katarské krize. Izolovaný stát viní hackery a Spojené arabské emiráty

Konec katarské krize je v nedohlednu a její obrysy jsou stále nečitelnější. Země, která už několik týdnů čelí blokádě a tlaku, aby přistoupila na drsný seznam požadavků, se teď chytla informací amerického deníku The Washington Post. V zásadě tak ožívá scénář, že krize je záměrně vyvolaná a její příčiny leží někde zcela jinde než v tom, že Katar údajně podporuje teroristy. Stát oznámil, že s článkem souhlasí. V textu se objevilo tvrzení, že Spojené arabské emiráty (SAE) se v květnu zapojily do hackerského útoku na katarskou státní tiskovou agenturu. Státní tajemník SAE pro zahraniční politiku naopak informace v článku označil za nepravdivé, uvedla agentura Reuters.

The Washington Post s odkazem na americké zpravodajské zdroje napsal, že kontroverzní citáty katarského emíra šajcha Tamima bin Hamada Sáního, které se v květnu objevily na stránkách katarské tiskové agentury a které Katar záhy označil za falešné, byly výsledkem hackerského útoku, který naplánovaly Spojené arabské emiráty. Zda SAE za útok někomu zaplatily, nebo ho spáchaly samy, podle zpravodajských zdrojů není jasné.

Několik arabských zemí s Katarem v červnu přerušilo diplomatické styky a právě hackerský útok měl podle The Washington Post na tomto kroku nemalý podíl.

Ve zprávě katarské agentury se tehdy objevilo, že emír kritizoval politiku Spojených států vůči Íránu s tím, že „Írán je islámská velmoc, kterou nelze ignorovat“. Zároveň údajně řekl, že palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v Pásmu Gazy „legitimně zastupuje Palestince“. Katar tehdy uvedl, že na agenturu zaútočili neznámí hackeři.

720p 360p
O co jde v Kataru?

O dva týdny později Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt vypověděly s Katarem diplomatické styky a zavedly hospodářské sankce. Zdůvodnily to tím, že Katar podle nich podporuje některé teroristické skupiny a sbližuje se s Íránem. Později tyto země sepsaly 13 požadavků, které má Katar splnit, chce-li krizi vyřešit. Katar ale obvinění popírá a požadavky považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí.

„Informace publikované v listu The Washington Post odhalily zapojení SAE a jejich vysoce postavených činitelů v hackerských útocích na katarskou tiskovou agenturu,“ uvedla v prohlášení katarská vláda. „Článek zcela jasně potvrzuje, že byl spáchán hackerský útok,“ pokračovalo sdělení. Státní tajemník SAE naopak odmítl, že by se Spojené arabské emiráty zapojily do jakéhokoli hackerského útoku a článek označil za nepravdivý.