Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřady situaci v Hamburku podcenily, říká expert. Je třeba zřídit databázi levicových extremistů

Úřady situaci v Hamburku podcenily, říká expert. Je třeba zřídit databázi levicových extremistů

Hamburk má jednání lídrů 20 nejvýkonnějších ekonomik světa za sebou a život v severoněmeckém městě se pomalu vrací do zajetých kolejí, násilné protesty v ulicích však zanechaly hořkou pachuť. Během výtržností byly stovky lidí zraněny, radikálové zapalovali auta, rabovali obchody a ničili vše, co jim přišlo do cesty. Starosta Olaf Scholz se proto dostal pod těžkou palbu kritiky, výzvy k rezignaci ale prý vyslyšet nehodlá. Podle bezpečnostního experta z Univerzity Karlovy Miloše Balabána se německé úřady nechaly obrovskou mírou násilí zaskočit a situaci stoprocentně neodhadly. Německo tak nyní hledá cesty, jak podobným střetům v ulicích zabránit, a na jedné možnosti se politici shodují: měla by vzniknout databáze levicových extremistů. 

„Pokud se koná takto velká akce typu jednání G20, tak to samozřejmě vyžaduje důkladnou bezpečnostní přípravu a musí se předpokládat, že to může přitáhnout protesty některých skupin, které nejsou ztotožněny s myšlenkou toho summitu, respektive s konkrétními představiteli a zeměmi, které se ho účastní,“ řekl pro INFO.CZ vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Miloš Balabán s tím, že odhadnout všechny scénáře do detailu samozřejmě nelze. Úřady však stoprocentně připraveny nebyly.

„Starosta se ocitá ve velmi složité situaci, protože zřejmě nebyl schopen odhadnout míru toho násilí. Tady záleží na míře koordinace mezi složkami administrativy města Hamburk a státem a zde byl podle mého problém ten, že neodhadli rozsah těch protestů a byli tím zaskočeni,“ dodává Balabán.

Zatímco se německé strany dohadují, kdo za násilnosti v hamburských ulicích nese zodpovědnost, na jedné věci se pravice a levice podle serveru Politico shoduje – Německu i Evropské unii chybí databáze, která by shromažďovala informace o levicových extremistech a radikálech odmítající globalizaci. Vzorem jsou přitom dnes zavedené databáze teroristů nebo příslušníků extrémní pravice.

720p 360p
Demonstrace proti summitu G20 v Hamburku

„Potřebujeme komplexní seznam extremistů, a to celoevropský,“ řekla dnes pro německý list Rheinische Post Eva Höglová z německé Sociální demokracie. „Potom by úřady měly lepší přehled o násilných zločincích,“ dodala. Nedostatek informací je kámen úrazu také podle německého ministra spravedlnosti Heiko Maase. „V oblasti extremismu postrádáme dostatečné údaje, ke kterým by všichni měli přístup,“ citoval ho deník Bild.

Podle některých politiků už měla taková databáze fungovat dávno. „Hamburk je výsledek: Stovky úřadům neznámých žhářů a násilných zločinců z celé Evropy vstoupily do Německa, aby pak v Hamburku vypustily páru,“ říká sociálně demokratický poslanec Burkhard Lishka. Vinu svaluje na německého ministra vnitra Thomase de Maizièra, který podle něj nevyslyšel dřívější výzvy, aby byla taková databáze vytvořena.

Plán podporuje i vládní strany CDU/CSU. „Myslím, že by byla evropská extremistická databáze pro levicové radikály opravdu užitečná a hodná podpory,“ přiklání se k výzvám mluvčí pro domácí politiku Křesťansko-sociální unie Stephan Mayer. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek