Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka s KLDR? Ta možnost rozhodně existuje, varuje Trump

Válka s KLDR? Ta možnost rozhodně existuje, varuje Trump

Jako jednu z variant řešení vleklé krize na Korejském poloostrově vidí americký prezident Donald Trump ozbrojený konflikt s diktátorským režimem dynastického vůdce Kim Čong-una. Spojené státy podle prezidenta ale nadále preferují diplomatické řešení konfliktu. Napětí v oblasti je na nejvyšší úrovni za dlouhou dobu.

Svět v poslední době hledí stále častěji s obavami na eskalaci napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Americký prezident vystupňoval verbální kritiku na adresu diktátorského režimu a současně posílil vojenskou přítomnost armády USA.

Donald Trump by chtěl těmito způsoby odradit dynastického vůdce Kim Čong-una odradit od dalších raketových a jaderných testů. „Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ řekl americký prezident během rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu. „Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné,“ dodal.

Republikán rovněž uvedl, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení protiraketového štítu THAAD, který USA v současnosti v partnerské zemi rozmisťují. Po zemi hodlá požadovat přibližně miliardu dolarů (asi 25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému v zemi.

720p 480p 360p 240p
Jaderný program KLDR

Jihokorejské ministerstvo obrany dnes zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na původním plánu, podle něhož „rozmístění, provoz a údržbu“ zařízení hradí USA. Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in.

Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek