Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy", křičel útočník před londýnskou mešitou. Lidé ho na místě přeprali

„Zabiju všechny muslimy,“ křičel podle očitých svědků útočník, který v pondělí po půlnoci najel dodávkou do skupiny lidí stojících před londýnskou mešitou. Jeden člověk jeho řádění skutečně podlehnul, minimálně jedenáct dalších je těžce zraněno. Křik, pláč a panika a chaos. Tak popisují svědci situaci na místě činu. 

Útočník údajně mířil na skupinu lidí, kteří právě vycházeli z mešity. Jednomu staršímu muži se v tu chvíli udělalo mdlo od horka a ostatní mu pomáhali. Právě v tu chvíli však do nich ve vysoké rychlosti vjela dodávka. „Bylo to během chvíle. V ten okamžik do nás najel. Já jsem stačil uskočit, ale mí přátelé jsou ranění," říká svědek události. Muž, který dodávku řídil, měl pak vyskočit ven a snažil se bít všechny okolo.

„Seděli jsme v kavárně jen pár minut od mešity, když jsme se doslechli, co se stalo. Okamžitě jsme tam běželi, zdravotníci už tehdy dostávali lidi do ambulancí, myslím, že bylo zraněno mezi osmi a deseti lidmi. Většině bylo mezi třiceti a čtyřiceti lety, ale byl tam i jeden starší člověk,“ popisuje útok pro server Guardian Ratip Alsulaimen. „Byl to pro mě šok. Chvíli předtím jsme se modlili za mír a za oběti požáru v Grenfell Tower a nyní toto,“ dodal.

1080p 720p 360p
Robejšek: přijdou útoky proti muslimům

Svědek Abdikadar Warfa popisuje, že útočník se po incidentu snažil uprchnout. „Chtěl utéct, ale lidé ho přemohli. Pral se, aby mohl zmizet. Lidé, které svojí dodávkou přejel, byli především mladí. Jsou zranění velmi vážně,“ uvedl Warfa pro list Guardian.

O útočníkovi zatím není mnoho informací. Podle serveru Guardian se jedná o 48letého muže bílé pleti, který byl na místě činu zadržen kolemjdoucími a následně převezen do nemocnice, kde kromě jiného podstoupí i psychiatrické vyšetření.

„Zabijte mě, zabijte mě,“ měl útočník křičet ve chvíli, kdy jej okolostojící zadržovali. „Nebudeme tě zabíjet. Proč jsi to udělal?“ ptal se ho podle serveru BuzzFeed Abdulrahman Saleh Alamoudi, který muže zadržel. „Nic dalšího ale neříkal. “

Poté, co muže zadrželi, jej před rozzuřeným davem musel do příjezdu policie chránit imám – představený mešity. A když byl útočník odváděn do policejního vozu, smál se a poslal okolostojícím Muslimům vzdušný polibek. To dav pochopitelně rozčílilo ještě více.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek