Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zachovejte práva občanů EU, vyzývají unijní lídři Spojené království. O brexitu jednají bez Británie

Zachovejte práva občanů EU, vyzývají unijní lídři Spojené království. O brexitu jednají bez Británie

Lídři 27 zemí Evropské unie jednomyslně schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Několik desítek minut po zahájení dnešního mimořádného summitu EU v Bruselu to na twitteru oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Mandát pro vyjednávání je podle něj "jednoznačný a spravedlivý".

V předem zveřejněném návrhu politických vodítek byla zdůrazněna potřeba zachování práv občanů EU v Británii po takzvaném brexitu, vypořádání všech finančních závazků Británie vůči EU nebo vyřešení otázky hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.

EU chce při jednáních s Londýnem klást důraz na zachování současných práv evropských občanů v Británii a naopak. Řešit se bude i vypořádání finančních závazků mezi Británií a unií, zachování kontinuity právních vztahů či otázky hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou.

720p 480p 360p 240p

Až premiéři a prezidenti na podzim či v zimě usoudí, že v těchto věcech nastal dostatečný pokrok, bude možné jednat o novém uspořádání vzájemných vztahů. Kromě významné obchodní problematiky také o důležité spolupráci v oblastech jako je bezpečnost či obrana.

Juncker při příchodu na summit prohlásil, že zatím nebyla přesně vyčíslena částka, kterou bude EU po Británii chtít v rámci finančního vyrovnání. Výslovně odmítl spekulace, že Brusel požaduje po Londýnu 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč).

Na dnešním summitu by také měl předseda Evropské rady Donald Tusk spolu s Junckerem nabídnout představu o kritériích pro rozhodování o tom, do které unijní země se z Londýna přestěhují dvě agentury EU. O jednu z nich má zájem i Česko.

Na jednání o vystoupení Británie z EU dávají evropské smlouvy dvouletý termín od okamžiku, kdy Londýn záměr odejít oficiálně oznámil. Británie by se tak měla ocitnout mimo unii v březnu 2019.