Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záchranáři v londýnském věžáku nalézají další mrtvé, obětí masivního požáru můžou být i stovky

Záchranáři v londýnském věžáku nalézají další mrtvé, obětí masivního požáru můžou být i stovky

Tragédie v Londýně nebere konce. Z věžáku hrůzy, který při mohutném požáru kompletně vyhořel, přicházejí už jen špatné zprávy. Aktuálně záchranáři evidují 17 mrtvých, což ale není konečný počet. Mnoho lidí se stále pohřešuje a z ohnivého pekla se záchranářům podařilo dostat „jen“ 65 přeživších. 30 zraněných zůstává v nemocnici, přičemž každý druhý bojuje o život. Pátrání po obětech může trvat ještě týdny. V domě žilo možná až 600 lidí.

Vyhořelá budova se den po požáru tyčí jako nepřehlédnutelná připomínka tragédie. Jisté už teď je, že požár je jedním z nejhorších podobných neštěstí v novodobé historii Evropy, skutečný rozsah katastrofy ale stále není známý.

Záchranáři už sice plameny uhasili a dostali se i do horního patra, dosud ale neprozkoumali všechna zákoutí rozlehlé budovy. Přiznávají, že není šance, že by uvnitř zůstal ještě někdo živý. 

Britská média spekulují o tom, že počet mrtvých může klidně překročit stovku. Záchrana 65 lidí je sice skvělá zpráva, číslo ale zároveň ukazuje, jak velký počet obyvatel se stále pohřešuje. BBC uvádí s odkazem na místní, že v domě žilo 400 - 600 lidí.

720p 360p
Peklo v Londýně

24 pater s byty obývanými převážně chudými rodinami se rychle stalo pastí. Hořet začalo ve středu po půlnoci nejspíš ve 4. obytném poschodí (pod byty byla ještě 4 poschodí s kancelářemi apod.) a plameny se rychle šířily. Obyvatelé, které požár zastihl ve spánku, takřka neměli šanci, jak dokládají i zoufalé příběhy obětí.

Mnoho dalších lidí si sice zachránilo život, ale přišli o vše ostatní. Jejich příběhy inspirují masivní vlnu dobrovolnické pomoci.

Místo tragédie navštívila premiérka Theresa Mayová, která slíbila důkladné vyšetřování. To má mimo jiné odpovědět na otázky, jak je možné, že plameny velmi rychle zachvátily prakticky celou budovu. Oficiální příčina požáru ještě není známa, ale objevují se informace o tom, že úřady v minulosti ignorovaly varování a údajné porušování předpisů v budově.

Britský Daily Mail zveřejnil nepotvrzené zprávy o tom, že požár vypukl v jednom z bytů po selhání a „explozi“ ledničky. Nájemník této jednotky si podle svědkyně citované serverem nejdříve sbalil své věci a pak teprve opustil byt a varoval sousedy.

Královna Alžběta II. vyjádřila soustrast obětem a kvůli tragédii se odsouvá i její očekávaný projev k nově zvolenému parlamentu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek