Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zastavení peněz pro Česko se jako trest za odmítání migrantů Bruselu nemusí vyplatit, varují analytici

Zastavení peněz pro Česko se jako trest za odmítání migrantů Bruselu nemusí vyplatit, varují analytici

Od unijních činitelů i vrcholných politických představitelů některých členských zemí zaznívá, že by Evropská unie měla rebelující země střední Evropy, které nechtějí přijímat migranty na základě povinných uprchlických kvót, usměrnit krácením peněz z unijních fondů. Takový přístup však s sebou nese nemalá rizika, která by se mohla Evropské unii v konečném důsledku vymstít.  

Na počátku roku se Evropská unie kvůli migračním kvótám rozštěpila na dva protichůdné tábory. V jednom se země střední Evropy postavily proti přijímání uprchlíků, v tom druhém se starší a bohatší členské státy rozčilovaly nad nedostatkem solidarity mladších souputníků. Začaly se objevovat názory, že je třeba rebelující země usměrnit a to například odepřením peněz z evropských fondů. 

Myšlenka krácení dotací od té doby zakořenila v různých částech Evropské unie, zaznívá z úst bruselských úředníků i vrcholných politických představitelů některých členských zemí, zejména těch německých. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger v rozhovoru pro server Politico uvedl, že v rozpočtu EU na příští rok se s podobným opatřením nepočítá, nevyloučil však, že k němu unie někdy v budoucnu nesáhne.

720p 480p 360p 240p
Dramatická záchrana uprchlíků, kterým se na Středozemním moři vznítil člun.

Podle serveru Politico však takový přístup obsahuje nemalá rizika, která by se mohla Evropské unii v konečném důsledku vymstít. „Rozšíří propast mezi východní a západní Evropou, mezi starými a novějšími členy, mezi eurozónou a těmi ostatními,“ varuje Politico.

Server také upozorňuje, že evropské fondy, které mají pomoci méně rozvinutým členským zemím dohnat „premianty“, nelze brát pouze jako jednosměrnou záležitost. „Peníze vynaložené v jedné části Evropské unie ke zlepšení infrastruktury či povzbuzení trhu, mohou přinést užitek i v jiné části EU. Může to být Německo, které bude nejvíce těžit z ekonomického rozvoje Polska a České republiky,“ tvrdí Politico.