V Liberci-Vratislavicích skončila obnova rodného domu Ferdinanda Porscheho. Dům nyní vypadá zvenčí tak, jako na konci 19. století, kdy v něm geniální automobilový konstruktér žil
V Liberci-Vratislavicích skončila obnova rodného domu Ferdinanda Porscheho. Dům nyní vypadá zvenčí tak, jako na konci 19. století, kdy v něm geniální automobilový konstruktér žil. Uvnitř vznikla interaktivní expozice s třemi tematickými okruhy. Pro veřejnost se otevře tento pátek, řekla vedoucí mladoboleslavského muzea Škoda muzeum Andrea Frydlová. Muzeum bude expozici provozovat.
Dům patří automobilce Škoda Auto, jež také obnovu domu platila. Kolik stála, firma sdělovat nechce. Řádově šlo o miliony korun. "Zadáním bylo zachovat co nejvíce původních konstrukcí," uvedl Tomáš Blažek z plánování staveb Škoda Auto. Podle něj to bylo největší úskalí stavby. Porscheho rodný dům totiž prošel za více než století mnoha rekonstrukcemi, přestavbami a dostavbami, které zcela změnily vzhled budovy.
Z původní budovy zůstala jen část obvodových zdí a malý sklep. Dům ale dnes vypadá takřka stejně jako na fotografiích z konce 19. století. "Mám z toho radost, stavba se mimořádně podařila," uvedl starosta Vratislavic Lukáš Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj). Na dům s předzahrádkou se vrátil i původní vývěsní štít s nápisem Anton Porsche. "To byl Ferdinandův otec, který zde měl klempířskou dílnu," připomněla Frydlová.
Slavného konstruktéra připomíná pamětní deska na zdi domu a jeho životu se věnuje místnost v expozici. Velký stůl je pokrytý hlavně fotografiemi.
"Textů je minimum. Nicméně v případě zájmu návštěvník dostane iPad a samostatně si může ke každému exponátu prostudovat příběh, obrázkovou dokumentaci a může jít do hloubky, která ho zajímá," uvedla Frydlová.
Stejně jsou tvořeny i další části expozice, jejichž tématy jsou mobilita a inženýrský um v českých zemích. Největším exponátem je replika hybridního vozu s benzinoelektrickým pohonem z roku 1900, který Porsche sám navrhl. S obdobným vozem přijel Porsche v roce 1903 do Vratislavic, aby rodičům představil svoji budoucí manželku.
Kolem vozu jsou rozmístěné ukázky prací vývojářů, designových studií i výzkumných projektů, které se zřejmě uplatní v budoucnosti, například model futuristického elektromobilu. Exponáty připomínají taky historické milníky konstrukčního a inženýrského umu od prvních nástrojů až po současné vynálezy. Porscheho rodný dům bude veřejnosti přístupný každý týden od pátku do neděle, základní vstupné je 50 korun.
Automobilový konstruktér žil ve Vratislavicích od narození v roce 1875 do svých 18 let. Porsche je známý především jako tvůrce Volkswagenu typu 1, známého jako Brouk. Návštěvníci expozice se dozvědí i něco z kontroverzního období jeho života, za druhé světové války totiž Porsche spolupracoval s nacisty. Po válce strávil 22 měsíců ve vazbě, nakonec ale nebyl z ničeho obviněn.