Bude vakcína Sputnik V hojit rány ve vztazích mezi Ruskem a Evropskou unií?

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Německá kancléřka Angela Merkelová a, překvapivěji, francouzský prezident Emmanuel Macron si v úterý povídali online s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a to především o perspektivě využití ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 v evropské očkovací kampani. Pozoruhodné je, že o rozmluvě podrobně informoval Kreml, německá či francouzská strana ji jen potvrdily. A ještě pozoruhodnější je, že se obě strany – tedy Merkelová s Macronem na jedné a Putin na druhé – v podstatě sešly na půli cesty – tento pomyslný bod dobře vystihuje výrok německého ministerstva zdravotnictví: „Vítáme všechny vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA)“.

V podstatě jde o docela povedené politicko-diplomatické cvičení, které má ukázat, že potírání pandemie je úkolem a cílem nás všech bez rozdílu a že tváří v tvář společnému nepříteli jdou stranou ostatní rozepře a sváry, prostě si musíme pomáhat. Putin samozřejmě vítá takovou propustku do klubu „slušných“ politiků, odkud je už dlouho a stále častěji vykazován. A Merkelovou s Macronem nic nestojí, když ukážou jak svým, tak ruským voličům, že umějí na jedné straně dál kritizovat Moskvu třeba za válku na východní Ukrajině, ale zároveň s ní spolupracovat, když jde o zdraví lidstva. Zároveň tím trochu uklidní poslední bouři ve vzájemných vztazích vyvolanou neurvalým zacházením s opozičním politikem Alexejem Navalným a jeho stoupenci.

Jedno je jasné – nikdo v EU, kromě Maďarska, nepočítá s nasazením ruské vakcíny Sputnik V dřív, než dostane zelenou od EMA. Specialisté evropské agentury pojedou v dubnu do Ruska, aby prověřili výsledky klinických testů a provedli inspekci výrobních závodů. Znamená to, že Sputnik by mohl dostat zelenou nejdříve v květnu, a to by bylo hodně rychlé. Tou dobou ovšem bude do „sedmadvacítky“ už proudit zvýšená produkce vakcíny BioNTech/Pfizer, zejména z nové továrny v Marburgu u Frankfurtu. S výrobou téže vakcíny hodlá koncem jara začít v Německu také francouzská firma Sanofi; z obou zdrojů dohromady přijde jen do konce června podle německého rozhlasu Deutsche Welle dodatečných 370 milionů dávek.

sinfin.digital