Konec pivních „sixpacků“, baleného ovoce, ale i velkých balíků z e-shopů. Brusel navrhuje revoluci v odpadech

Nejspíš znáte to zklamání, když někde u stánku nebo v zahrádce prosíte, „dejte mi to prosím do skla,“ ale nepochodíte a dostanete kelímek. Tak s tím má být konec. Evropská komise předložila tento týden návrh zákona, který, pokud bude schválen, přinese doslova revoluci do světa obalů a odpadů. Je načase.

Ve zdůvodnění evropská exekutiva uvedla překvapivě hrozivá čísla – objem odpadů vzrostl v EU za poslední desetiletí o 20 procent, což je nečekaně vysoké číslo, a obaly na něm mají lví podíl. Aby ne – vždyť se na ně spotřebuje 40 procent veškerých plastů a dokonce 50 procent všeho papíru používaného v EU.

Není to poprvé, co se komise pokouší prorazit s tvrdou legislativou v této oblasti. Vzpomeňme na plastové příbory a brčka. V minulosti ovšem nabízela návrhy směrnic, které pak členské státy převáděly do svých právních řádů, často opožděně a ve zředěné podobě. Byla to chyba, říká nyní exekutiva EU, a předkládá členským státům a Evropskému parlamentu nařízení, tedy normu, která, bude-li schválena, začne platit rovnou a přímo ve všech členských státech.

Cílem je snížit v každé zemi objem obalového odpadu na hlavu o 15 procent do roku 2040 ve srovnání s rokem 2018. V celé unii by to umožnilo snížit celkový objem odpadů o 37 procent ve srovnání se situací, kdy by se nedělalo nic.

Jak by se toho mělo podle komise dosáhnout? Zaprvé zákazy – mají zmizet „očividně zbytečné“ jednorázové obaly, jako plastové či papírové vaničky s ovocem, zabalené mrkve nebo chleby. Plechovky s pivem nebo limonádou se budou prodávat po jedné, neměly by už být baleny do plastu po šesti. Hotely se budou muset obejit bez malých lahviček s gely a šampony na jedno použití. Z veřejného stravování zmizí nejen kelímky, ale veškeré tácky, talířky či misky, které se po konzumaci vyhodí. Nahradí je recyklovatelné nádobí.

sinfin.digital