Nord Stream 2 jako klíčová výzva pro evropskou politiku vůči Rusku

Pavel Havlíček

ANALÝZA | Ruský plynovod Nord Stream 2 má od pondělí nového významného oponenta – pro některé překvapivě se jím stala Francie. Z jedné z původně zainteresovaných zemí, jejíž Engie se na projektu vedeném ruským Gazpromem od začátku podílela, se již podruhé v minulých letech stal významný kritik tohoto energetického projektu. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune to oficiálně zdůvodnil znepokojením nad posledním vývojem v Rusku a nespravedlivým obviněním nejvýraznějšího kritika Kremlu Alexeje Navalného z korupce, které v úterý ruský soud proměnil v 3,5 roku nepodmíněného trestu. A to přesto, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku již v minulosti prohlásil tato obvinění za smyšlená, a dokonce omezující Navalného práva.

Francie se tímto prohlášením znovu přidává do klubu zarytých odpůrců německo-ruské spolupráce rozdělující Evropskou unii, kde jsou již od počátku také pobaltské státy, V4, Rumunsko či Evropský parlament a další, kteří poukazují na (geo)politický rozměr tohoto projektu a jeho důsledky pro tranzitní země jako Ukrajinu. Roli beranidla ve sporu hrají Spojené státy, které v období Donalda Trumpa Nord Stream 2 velmi tvrdě kritizovaly, a dokonce firmám na něm pracujícím hrozily sankcemi, což vedlo mnohé z nich k odstoupení od spolupráce a zdržení projektu.

Pokud se nic nezmění, francouzské NE projektu Nord Stream 2 dále přispěje ke kritické mase hlasů, které jsou zapotřebí k zastavení či alespoň oddálení projektu a vytvoření nátlaku na režim Vladimira Putina, který v minulých týdnech zadržel přes více než 10 000 pokojných demonstrujících požadujících svobodu pro Alexeje Navalného, konec korupce a zneužívání moci a zvýšení životní úrovně v zemi.

Německý alibismus

sinfin.digital