První velké vítězství AfD jako předzvěst budoucnosti? Němečtí voliči vyslali politikům důrazné varování

Sice malé, ale přece jen volební vítězství. Alternativa pro Německo zvítězila v durynském okrese Sonnenberg a potvrdila tak, že průzkumy na východě Německa nelžou. A že se tradiční politické strany mají čeho bát v nadcházejících důležitých zemských volbách právě ve východním Německu, kde AfD významně posiluje.

Zajisté, 54.000 voličů v souměstí Sonneberg nehlasovalo s očima upřenýma na Berlín; neměli v prvé řadě na mysli celoněmecké, celoevropské či globální otázky. Byly to volby místní, s důrazem na lokální problémy, v nichž se o přízeň lidí ucházeli komunální politikové. Nešť. Ale šlo o premiéru. AfD poprvé zvítězila v hlasování o obsazení postu výkonné moci. „Byla překročena politická hranice,“ komentovala výsledek Ursula Münchová, šéfka Akademie politických věd v bavorském Tutzingu.

Tím spíš, že AfD v tomto velmi malém měřítku předvedla, že je schopna se úspěšně postavit jednotné frontě všech ostatních „demokratických“ stran. Její kandidát Robert Sesselmann získal 52,8 procenta hlasů, zatímco dosavadní starosta za CDU Jürgen Köpper 47,2 procenta. A to přesto, že ho podpořila široká koalice od CDU po Zelené, k níž se dokonce připojili i hodně levicoví Die Linke, jen aby zabránili AfD vyhrát. Neuspěli. Podle Münchové proto, že sanitární kordon, který takto vytvořili, se obrátil proti nim. Lidé odmítající elity se postavili na stranu AfD; rozhodli zejména ti, kteří normálně k volbám nechodí. Účast dosáhla 60 procent, což je pro kraje bývalé NDR vysoké číslo.

Zprávy z Durynska jsou nepříjemné zejména pro Friedricha Merze, dlouholetého rivala Angely Merkelové, který při nástupu do předsednické funkce v CDU sliboval, že se sníží podporu krajní pravice na polovinu. Ačkoli převzal některé prvky z politického programu AfD, například ohledně migrace, boje proti klimatické změně nebo energetiky, volby v Sonnebergu ukazují, že to nemusela být správná cesta. Spíše to vypadá, že CDU sice přilévala olej do ohně, ale vydělávala na tom AfD.

CDU zůstává nejsilnější stranou v Německu, ale s pouhými 28 procenty hlasů; za časů Merkelové neklesala nikdy pod 30 procent. Jako hlavní opoziční síle se jí nedaří těžit z hašteření uvnitř vládní koalice sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberální FDP. Rozladění ve společnosti, nespokojenost s vládní politikou, určité tápání způsobené souběhem několika krizí tak prospívají krajní pravici. AfD je s 20 procenty hlasů po CDU druhou nejsilnější stranou. 

sinfin.digital