Poté co v minulém týdnu polský loutkový ústavní soud rozhodl, že polská ústava je nadřazená evropským smlouvám, a vyhrotil tak konflikt s EU, se v neděli po celé zemi konaly masové demonstrace. Ty svolal opoziční lídr Donald Tusk, přičemž jen ve Varšavě se podle odhadů sešlo až sto tisíc lidí. Jak už se ale v minulosti mnohokrát ukázalo, samotné demonstrace nemají moc velký potenciál změnit to, jakým směrem se ubírá vláda Práva a spravedlnosti (PiS).
V kostce jde ve verdiktu polského ústavního soudu o to, aby vládu „neobtěžovala“ rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, který je jednou z posledních překážek v ovládnutí soudnictví. Mezi členskými státy EU se jedná o naprosto bezprecedentní krok, který by měl i kvůli sporu o důl Turów rozhodně zajímat české představitele. Určitě není namístě v tomto tažení proti EU Polsko podporovat, protože to ČR odebírá nástroj k řešení případných sporů. Jak přímo z Polska, tak i ze zahraničí se v souvislosti s tím ozývají hlasy, podle kterých se jedná o nenápadný odchod z EU. To samozřejmě není cílem polské vlády, protože Poláci stále zůstávají jedněmi z největších podporovatelů členství v unii.
Jenže vláda PiS kromě mnohdy až brutálních snah o maximalizaci moci, které nezřídka ignorují dosavadní zvyklosti, ale i polské zákony, stojí z velké části na neustálém udržování napětí ve společnosti. To je ale možné jen v případě, že se posouvá stále dále a platí to i pro konflikt s EU, takže PiS prostě musí z logiky svého vládnutí neustále „přikládat pod kotel“. Tím se ale dostává do bludného kruhu prohlubujících se konfliktů, ze kterého se nemůže vyhrabat.
Bezradná opozice
Mohlo by se zdát, že všechny možné skandály PiS včetně současného verdiktu ústavního soudu jsou vodou na mlýn polské opozici. Ostatně opakovaně se jí daří dostávat do ulic statisíce lidí, přičemž nyní k tomu Donaldu Tuskovi stačil v podstatě jen jeden jediný tweet. Jenže opoziční protesty přitahují spíše jen přesvědčené a stále je to pouze reakce na to, co dělá vláda. A je to právě ona, kdo oním udržováním napětí ve společnosti diktuje, o čem a jakým způsobem se ve společnosti mluví. Opozice absolutně není schopná dostat do veřejného prostoru vlastní agendu a pozitivní vize.
Tato bezradnost opozice a její neschopnost nastolovat vlastní agendu je hlavním důvodem, proč si PiS, který vyrostl na tom, že dostal mezi lidi víc peněz, udržuje ve všech průzkumech veřejného mínění pohodlný náskok. Nic na tom prozatím nezměnilo ani faktické ovládnutí veřejnoprávních médií, velké části soudnictví v čele s ústavním soudem, neuvěřitelná míra nepotismu, neustálé vnitřní konflikty a obrovské množství dalších skandálů, které by v jiných zemích zlámaly vládě vaz. Jediným krokem, který dokázal dlouhodobě snížit preference PiS, bylo loňské kontroverzní rozhodnutí ústavního soudu o zpřísnění potratového zákona, ale ani to mu nesebralo jasné vedení.