Ukrajině svitla naděje na tanky Leopard. Demise ministryně obrany by mohla přinést zásadní obrat v postoji Berlína

Německá ministryně obrany odstoupila v okamžiku, kdy se stupňuje tlak na kancléře Scholze, aby dal zelenou poskytnutí těžkých bojových tanků Leopard 2 Ukrajině. Dodávku těchto zbraní, které Ukrajina nutně potřebuje, má-li mít šanci při jarní ofenzívě vytlačit ruské síly z okupovaných území, to zřejmě usnadní. Christine Lambrechtová byla pravidelně kritizována ukrajinskou stranou jako politička, která zásadně brzdí dodávky prvotřídní vojenské techniky. Hlavním důvodem jejího odchodu, vedle komunikačních přešlapů, bylo to, že se v podstatě nepustila do realizace ambiciózního plánu významného navýšení vojenských výdajů, který pod okřídleným heslem Zeitenwende (epochální zlom) ohlásil skoro před rokem kancléř Scholz. Naopak, pod vedením Lambrechtové byl v tichosti opuštěn závazek vydávat na obranu nejméně dvě procenta německého HDP a domácí zbrojní průmysl si trpce stěžoval na nedostatek zakázek.

Když loni v únoru Rusko vpadlo na Ukrajinu, Německo se domnívalo, že postačí pomoci napadené zemi dodávkou 500 vojenských přileb. Berlín soustavně odmítal poskytovat bojové zbraně; v zajetí ustálené poválečné pacifistické tradice, kterou je sešněrovaná zejména vládní SPD, argumentoval opakovaně tím, že čím více se jich Ukrajině dostane, tím více se konflikt rozhoří. 

Tento postoj se měnil jen pomalu a zejména pod tlakem, a to jak spojenců, tak německého veřejného mínění. Dnes je Německo zajisté jedním z nejvýznamnějších dodavatelů vojenské techniky Ukrajině, každý jeho další krok je však váhavý a bývá učiněn až poté, co se Německo ujistí, že nejedná osamoceně, ale že jen navazuje na to, co už učinili další (západní) spojenci v NATO.

To platí také pro současnou debatu o dodávkách tanků Leopard 2, považovaných za jedny z nejlepších zbraní svého druhu na světě a za nejvhodnější pro bojové podmínky na Ukrajině. V první fázi nejde ani tak o to, aby je Německo nabídlo přímo ze svého arzenálu, ale aspoň aby jako jejich výrobce umožnilo takovou dodávku Polsku, které je ochotno jich tucet okamžitě poskytnout. Polský prezident Andrzej Duda také vymyslel, že by tyto zbraně mohly být Ukrajině dodávány „mezinárodní koalicí“, takže odpovědnost by neležela výlučně na Německu. Berlín na tuto nabídku zatím nereagoval.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba si je jist, že zelená z Berlína dříve či později přijde. „Je to jen otázka času. Němci vždycky napřed říkají ne a pak svůj postoj vysvětlí. Ale nakonec řeknou ano,“ uvedl Kuleba 10. ledna v Charkově po boku německé kolegyně Annaleny Baerbockové ze strany Zelených. V rozhovoru pro stanici ARD posléze ironicky podotkl, že Německo volí pokaždé stejný postup, napřed ne a pak ano. „Nechápeme, proč si německá vláda toto sama sobě způsobuje.“

sinfin.digital