V Bruselu chybí stovky českých úředníků. Nabídky na místa budu dávat i na twitteru, říká Chmelař

Lucie Bednárová

Unijním institucím se nedostává českých úředníků a diplomatů. „Jen v Evropské komisi by mělo být přinejmenším o sto lidí více,“ říká v rozhovoru státní tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády Aleš Chmelař. Odpověď na to, co se s tím dá dělat, hledá nová strategie Koncepce podpory Čechů v institucích EU, kterou dnes schvaluje vláda v demisi. Kdo za podreprezentovaný stav Čechů v Bruselu může? Jak to, že se jiným zemím daří své lidi prosazovat, zatímco Česko pořád hledá recept, jak na to? A mají vůbec Češi zájem odcházet za prací do institucí EU? I o tom se vedl rozhovor.

Proč je potřeba prosazovat Čechy v institucích EU?

Naše diplomacie nebude úspěšná, pokud nebudeme mít na klíčových a dostatečně vysokých pozicích v institucích EU odpovídající zastoupení. Můžete namítnout, že jde o evropské úředníky, kteří pracují pro všech 28 členských států EU. To je pravda, ale i tak má země původu úředníka a jeho znalost té země značný vliv na to, jak se zpracovávají technické podklady třeba pro návrhy Evropské komise. Proto sama Evropská komise usiluje o vyrovnané zastoupení.

Chápu to správně, že Česko nemá dostatečné zastoupení svých lidí v Bruselu?

Před rokem 2010 sice nastoupilo do evropských institucí více Čechů, ale jsme stále podreprezentováni. Jen v Evropské komisi by mělo být přinejmenším o sto lidí více, abychom dosáhli průměru podle počtu obyvatel. Reálně by tam ale Čechů mělo být ještě více, protože u menších států, jako je ČR, by zastoupení mělo být větší, než odpovídá tomuto poměru. Obecně pak platí, že nemáme dostatečné zastoupení na vyšších pozicích a ani tam, kde by to odpovídalo našim sektorovým prioritám.

Podíl počtu občanů zemí EU na celkové populaci EU v roce 2017
sinfin.digital